Zimné plávanie

Otužovanie alebo zimné plávanie, aký je v tom rozdiel?

Otužovanie, športové otužovanie, zimné plávanie, ľadové plávanie. Čo je čo, aký je v tom rozdiel?

Otužovanie nabralo na obrátkach. Niet divu, v časoch korony je všetko viac obmedzené, otužovanie je mega zdravé, a otužovanie je tiež, dalo by sa povedať športovej aktivity, ktorá nevyžaduje žiadne finančné investície. Na otužovanie potrebuje človek ozaj len uterák.

Úplne najjednoduchšie rozdelenie:

  • Otužovanie, vystavovanie sa chladu alebo keď sa kúpete, sprchujete v studenej vode.
    ::::  Otužilci sú super.
  • Zimné plávanie, keď v studenej vode plávete.
    :::: Zimní plavci sú super.

Bodka. Jednoduchá kategorizácia otužka (otužovania)  a zimného plávania a nemusíte vôbec čítať ďalej.
Poznámka: Pomôcky na zimné plávanie , Syndróm surferského ucha

Koho zaujíma hlbší pohľad, nech sa páči:

Otužovanie

Najprv ten všeobecný úvod, ktorý už skoro každý pozná. Taký ten malý blábolík, ale je to tak:
Otužovanie všeobecne zahŕňa aktivity, pri ktorých sa človek vystavuje chladu.

Ľudia si pri otužovaní typicky predstavia človeka a studenú vodu, sprcha, saunový bazén, jazerá. Otužovanie však zahŕňa aj striedme obliekanie, alebo beh naľahko, chôdzu naboso, nenosenie šálu či rukavíc v zime, a podobne.  Rovnako to však zahŕňa aj náročnejsie aktivity, ako kúpanie sa v ľadovej vode, alebo niektorí ľudia absolvujú horské výstupy po snehu naboso. Ale. Ale je tu veľké ALE.

Všetko má svoje hranice

Všetko má svoje hranice, a otužilecké aktivity vedia byť hraničné.  Najmä netrénovaní či neskúsení ľudia to vedia prepísknuť, lebo však pohoda jahoda.
Aj každý trénovaný jedinec, sa na takúto aktivitu dobre pripraví a svoje sily nepreceňuje.

Nie je to žiadne klišé. Naopak, svoje hranice je potrebné posúvať postupne, a mať vždy so sebou backup. Čiže napríklad, pri obyčajnej chôdzi naboso je potrebné mať so sebou topánky a ponožky, ktoré si človek v prípade núdze môže obuť a nohy si tak ochrániť. A pri výstupe na obľúbený Kriváň či Snežku, mať  všetko teplé oblečenie v batohu pre prípad, že dnes by sa to z nejakého dôvodu nepodarilo. Rovnako je doležité si uvedomiť, že okrem vlastného precenenia, či momentálnej dispozície sa môže zmeniť aj počasie. V horách oveľa rýchlejšie a nie len trénovaný otužilec, alebo aj dobre oblečený človek môže mať v zlom počasí problém.

Všetko je v hlave

Ak niekto bude tvrdiť, že všetko je v hlave, súhlasím, aj príprava je v hlave, a aj rozhodnutie ísť na veci bezpečne je v hlave. Naopak, ísť na verímboha v plavkách, myslím nebolo rozhodnutie hlavou, ale pravdepodobne nejaké pseudo dokazovačky (alebo ozaj neodhadnutie situácie?). Preto majte seba na prvom mieste.

Otužovanie nie je súťaž, a ani žiadne frajerovanie tu nemá miesto.

Otužovanie je normálny pocitvý prístup k sebe, k svojmu telu a ku svojej psychike.
Dievčenská radosť z prvých krokov a úspechov otužovania
Dievčenská radosť z prvých krokov a úspechov otužovania na Zlatých Pieskoch, Wakelake

Športové otužovanie

Pod športovým otužovaním sa nazýva vystavovanie sa chladu, kúpanie vo vode, ktorej teplota je pod 10°C. Pri tejto teplote začína byť zážitok zaujímavý aj pre začínajúcich otužilcov. Začiatočníci po túto teplotu zvyčajne trénovali vstup a prekonanie „akože“ studenej vody, ale v skutočnosti ide o ten postoj, že aha, dá sa to. Natrénovanie daného prekonávania sa následne uľahčuje v otužovaní pokračovať. Pri teplote pod 10 °C (podľa mna pod 9 °C) to začína byť svieže, inak povedané veselé.

Dlhoroční otužilci sa na vodu o tejto teplote tešia. Telo a cievny systém dostáva zabrať oveľa viac, a konečne to začína byť ono. To je už športové otužovanie, kedy začína tá pravá zábava.

Úvod do zimného plávania

Jednoducho povedané zimné plávanie je plávanie v studených vodách.
Zimné plávanie je silne psychický-mentálny šport.
Zimné plávanie je fyzicky aj psyhicky omnoho náročnejšie ako otužovanie postávaním vo vode.

Čo a ako sa pláva?

Delfín, znak, prsia kraul?

  • Motýlik / Delfín

Plávať motýlika ako zimné plávanie som ešte nikoho nevidel, je to najnáročnejsí štýl plávania. Zo zvedavosti som si to vyskúšal, a plávať motýlika ako zimné plávanie je čistá haluz. Obrovský výdaj energie, a náročné na zvládnutie techniky, navyše 1 km súťažné trate na motýlika nie sú ani v teplej vode. Tak náročný je tento štýl.

  • Znak

V praxi  mať ponorený zátylok  v ľadovej vode nie je tiež žiadne terno. Zároveň človek nevidí kam pláve, čo je pri zimnom plávaní veľmi dôležité. N8raz do kryhy radšej nejdem rozoberať. Ostávajú teda dva štýly, a to prsia a kraul.

  • Prsia

Prsiarov je viac, alebo možme povedať najviac. Je to štýl, ktorý sa ľudia naučia najprirodzenejšie. Kraul vyžaduje trochu viac techniky. A tak mnohí otužilci ktorí si rekreačne plávu, sa stávajú zimní plavci.

  • Kraul

Krauliarov pri zimnom plávaní je menej. Je to štýl, ktorý vyžaduje techniku, a jej zvládnutie potrebuje istý čas.

Keď sa pozrieme na vzdialenosti a časy, takmer všetci plavci ktorí už plávu väčšie vzdialenosti majú techniku kraula (voľný spôsob) zvládnutú.

Krauliari plávu rýchlejšie a tak na súťažných stupienkoch zimného plávania dominuje práve tento štýl.

Zámerne nechcem písať časy a vzdialenosti, ale je jasné, že sa nebavímne o 20 sekundovom plávaní alebo o plávaní na vzdialenosť 50 metrov.
Za preplávanie 25 metrov u detí je tuším diplom korytnačky.

Zimné plávanie

Zimné plávanie, otužovanie
Zimné plávanie, otužovanie

Zimné plávanie je plávanie vo voda chladnejšej ako 12 °C („studená voda“), zvyčajne aspoň 2-3 minúty.

Športové zimné plávanie

Za športové zimné plávanie možno považovať také plávanie, keď plavec prepláva vzdialenosť aspoň 100 metrov.

Ľadové plávanie

Za zimné plávanie možno považovať aj také plávanie, keď je voda ľadová (pod 4°C) a plavec v nej pláva aspoň 1 minútu. Niektorí však to však kategorizujú ako ľadové plávanie.  To je pojmov, že ? Práve ľadové plávanie je v naších zemepisných šírkach perlou pre zimných plavcov.

Je to plávanie vo vode dostatočne studenej na to, aby vas zabila.

 

Súťaže alebo boj o život

Na súťažiach v ľadovej vode môžete plávať, len v plavkách, okuliaroch a čiapke. Také su pravidlá.

Nazývajú to súťažou, ale vačšina ľudí by to nazvala šialenstvom. Neoprénové rukavice, ani topánky nie sú povolené. Ako by Ram Barkai povedal, súťažiaci nebojujú len o to dostať sa do cieľa, ale bojujú aj o prežitie.

Zaplávať 100m v ľadovej vode je obdivuhodný výkon.  Ak niekto v ľadovej vode zakrauluje 1km je to šialene dobrý výkon.

Pláva sa vo vode pod 5°C

V súčasnosti jmá zimné plávanie niekoľko základných súťažných kategórii.

  • 250m
  • 500m
  • 750m
  • 1000m
  • 1 míľa

poznámka autora: Ram Barkai je zakladateľ memdzinárodnej asociácie Ľadového plávania

Zimné plávanie je silne psychický-mentálny  šport.

Zimné plávanie nie je súťaž, aby ste porazili niekoho iného. To čo máte poraziť je chlad a ľad. To sú vaši hlavní súperi pri zimnom plávaní.

Doplával som, mám to za sebou? Mýlite sa.

Myslíte si, že keď človek dopláva že to má za sebou a má vyhraté? Skutočný boj však začína až vtedy, keď človek vychádza z vody.

Keď človek vyjde z vody, mozog začne uvoľnovat krv z jadra tela, dochádza k prílevu krvi z ľadových končatín, a tento proces sa volá after-drop. Za 10 minút može klesnúť teplota tela z 34 na 30, a to spôsobí zmetenosť, paniku. Ak ste to este nezažili, vie to hrôzostrašný zážitok. Vaše vnímanie je úplne zúžené,

Ram Barkai to volá pohľad diabla. Človek , ktorý zažíva ten stav vie o všetkom čo sa deje. Vie o všetkom, no nevie reagovať. Ste akoby v tuneli, váš vnem je sústredený na jedno, udržať sa pri živote, prežiť.

 

Poznámka:

Z bezpečnostných a zdravotných dôvodov by čas pobytu v studenej vode nemal presiahnuť 22 minút.

Za zimné plávanie nemožno považovať otužovanie a ochladzovanie sa ponorením do studenej vody bez plávania (napr. vo výreze v ľade), otužovane šplechotom studenej vody (napr. pri brodení) či ponáranie sa do studenej vody (napr. podrepmi). Pri zimnom plávaní v studenej vode sa v žiadnom prípade neodporúča potápanie.

 

Vzájomné uznanie a rešpekt.

Je potrebné si uvedomiť, že všetci sme na jednej lodi, a otužilci aj zimní plavci si zaslúžia rešpekt v tom, že pre seba niečo robia, že sa prekonajú a pestujú si silnú vôľu. Paráda. Každý jeden z vás.
Rovnako ako každý kto sa vyberie zašportovať, sa musel nejakým spôsobom prekonať aj ten čo behá 1 kilometer, aj ten ktorý behá 20 km. A všetkým ľuďom za to patrí rešpekt.

Nie je nepodstatné ľudí deliť, ale na druhej strane je dobré pomenovať ako sa veci majú

Poznámka: Pomôcky na zimné plávanie , Syndróm surferského ucha

 

Otužovanie, športové otužovanie, zimné plávanie, ľadové plávanie, IWSA, IISA

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button