Iné

Otužovanie v Pravoslávnej Tradícii: 3x a dosť

Otužovanie existovalo tiež ako starodávny rituál, ktorý prebúdza dušu. Z času na čas sa na internete objavia videá z krátkych ponorov, zvyčajne z Ukrajiny, Ruska, či Bieloruska.

O čo vlastne ide a o čom sú tieto ponory? Kto každý ich praktizuje? V nasledoných riadkoch sa pozrieme na pôvod a históriu tejto nezvyčajnej tradície.

Pôvod a história rituálneho ponoru

Ak ste sa niekedy zaujímali o tajomstvá pravoslávneho rituálu otužovania, ste na správnom mieste.

Celé to začalo krstom Ježiša. Rituál ponoru do studenej vody, ako ho poznáme z často-krát ruských videí, je spojený so sviatkom Zjavenia Pána v pravoslávnej kresťanskej tradícii (pravoslávna, ortodoxná cirkev).  Pôvod tohto zvyku je založený na rituáli, kedy bol pokrstený Ježiš vo veku 30 rokov, kedy sa ponoril do rieky Jordán.

Na Ukrajine a v Rusku túto tradíciu nazývajú хрещення / крещение  = teda kreshcheniye/kreshcheniye, čo v preklade znamená krst.

Kedy sa praktizuje ponor podľa tradície?

Sviatok zjavenia Pána sa datuje podľa juliánskeho pravoslávneho kalendára na 6. januára  = 19.január v gregoriánskom, teda našom kalendári. Tieto ponory sú väčšinou krátke.

Z tohto zvyku sú v Rusku aj inde odvodené krátke ponory v ľadovej vode.

Ľadová diera pripravená na rituál zjavenia pána
Ľadová diera pripravená na rituál zjavenia pána

Krajiny praktizujúce ponor do ľadovej vody?

Táto pravoslávna tradícia sa udržiava na Ukrajine, Bielorusku a v Rumunsku a Rusku, Sbrsku, Bulharsku, v Kanade, US, a v niektorých ďalších štátoch, kde sa nachádzajú veriaci pravoslávnej viery.

Rituál sa praktizuje ešte v krajinách ako Grécko a Taliansko, avšak zo zjavných príčin v týchto krajinách prebieha ponor do omnoho teplejšej vody. 🙂

Ako prebieha rituál ponoru?

Rituál zahŕňa ponáranie sa do ľadovej vody, ideálne v špeciálne pripravených dierach v tvare kríža na zamrznutých jazerách alebo riekach. Človek sa ponorí do vody 3x za sebou, ak to je možné aj s hlavou, a celý proces približne 10-60 sekúnd. Z tohto rituálu sa neskôr vyvinul zvyk uskutočnovať krátke otužilecké ponory.

Je to zjednodušený pohľad, dala by sa opísať príprava, ako vyrezávanie dier, posväcovanie vody, príprava ľudí, ktorí si dávajú studené sprchy 1-2 týždne pred ponorom, aby ponor pre nich nebol až taký šok a podobne.

Do vysekaných dier, zvyčajne osadzujú rebrík, aby človek mohol pohodlne do vody vojsť aj z vody vyjsť. Niektoré vstupy sú jednoduché, a niektoré sú viac prepracované. Zvyknú tiež spraviť závesné dno, ktoré je s celou konštrukciou zavesené na ľade a ľudia cez to prekráčajú.

Vstupy do dier v ľadových jazerách.
Vstupy do dier v ľadových jazerách.

Význam rituálu

Verí sa, že ponorom do studenej vody sa  symbolizuje očistenie duše a obnova viery. Považuje sa za spôsob, ako sa očistiť od hriechov a zúčastniť sa duchovného významu krstu Ježiša. Voda používaná pri tomto rituáli je častokrát pred ponorením posvätená pravoslávnymi kňazmi.

Zúčastnenie sa rituálu sa považuje za formu oddanosti a prejav záväzku voči pravoslávnej kresťanskej viere. Hoci rituál studeného ponoru môže byť fyzicky náročný vzhľadom na nízke teploty, považuje sa za duchovný zážitok s hlbokými náboženskými a kultúrnymi koreňmi v Rusku a v iných pravoslávnych kresťanských komunitách.

Mnohí z vlastnej skúsenosti viete, že každé jedno otužovanie je hlbokým duchovným zážitkom. Pre mňa to tak  je. Vždy pri tom prežívam očistu mysle, prekonávam svoje hranice komfortu. Vždy sa stiahnem úplne do seba, do svojho stredu a uvedomujem si svoju vnútornú silu, silu rozhodnutia a silu svojej vôle. Verím, že to tak má každý jeden z vás. Vždy je to o prekonaní sa, a aj preto máte všetci vždy taký dobrý pocit.

Nezáleží na tom, či pristupujete k rituálu s náboženským pohľadom, alebo len ako k forme osobného rastu, je dobré oceniť benefity tejto aktivity.

Je to vôbec otužovanie?

Nie je to otužovanie tak ako ho poznáme u nás, je to však jeden z tých rituálov, kde sa človek zastaví a vystúpi z koľaji všedných dní a pridá do svojho života na nejaký čas zdraviu prospešný návyk (ako napr pôst). V tomto prípade otužovanie, studené sprchy, dotyk so snehom a ukončí to ponorom do vody. Každý tak nakoľko sa cíti.

Ak sa chceš rozhodnúť otužovať, odporúčam nasledovný článok Ako začať otužovať

Držte sa všetci a nech vás každý ľadový ponor naplní energiou, radosťou a vnútorným pokojom.
Otužuj a utužuj!

Vlado

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button