Otužovanie - rady a postupy

Otužovanie sprchami, každodenný jednoduchý rituál na zlepšenie energie a motivácie

Ako otužovať sprchami?

Ešte doma nepoužívate studenú sprchu? Tento článok je pre vás.

Nezriedka sa nám ráno nechce vstávať. Ako by sa vám však zmenil život, keby ste každý deň vedeli začať s dobrou energiou a s úsmevom na tvári? Viem, že faktorov je viac, otužovanie sprchou vie k tomu výrazne napomôcť.

Pri slove otužovanie si ľudia často predstavia ľadových medveďov a ľadové jazerá. Otužovanie však nie je len o plávaní v ľadových jazerách. Existuje aj najjednoduchšia forma spriatelenia sa so studenou vodou a to sprcha. Práve tá, ktorú máte doma – vaša sprcha. Začnite hneď, a možno práve v nej nájdete jednoduchý kľúč k harmónii a osvieženiu každý deň.

Sprchy či jazerá?

Otužovanie sprchou alebo jazerom ? Zdroj: AI
Otužovanie sprchou alebo v jazere? Zdroj: AI

Podľa mňa aj aj. Kým otužovanie v ľadových jazerách sa môže zdať pre niekoho nedosiahnuteľnou métou, môže do svojho života pridať otužovanie sprchami.

Pre ľudí, ktorí už dlhodobo otužujú je tiež vhodné pridať sprchy a otužovanie tak naberie ucelený pravidelný rozmer. Nie len sezónny počas zimy. Ak niektorí vravia, že sprcha je pre nich náročnejšia ako jazero, riešením je dať si aspoň krátku sprchu.

Je otužovanie sprchou pre mňa vhodné?

Ak by sme šli podľa ajurvédskych typov Vata, Pita, Kapha ktoré vedia pomôcť pri určovaní  stravy, cvičenia alebo každodenných rutín, môže niekomu vyjsť, že ozaj nie je vhodný adept na dlhé či ľadové otužovanie.

Je pravdou že niekomu viac spôsobuje radosť beh, niekomu tanec, a niekomu karate, proste nie každý bude behať, nie každý bicykluje, a nie každý tancuje a rovnako nie každý otužuje. Každý si môže vybrať to svoje čo sa mu páči.

Krátka studená sprcha je však niečo iné. Nie každé otužovanie musí mať vysokú intenzitu, a keď do svojho každodenného života zapojíte krátku studenú sprchu, je to niečo, čo vám spestrí život a najjednoduchšou formou si život naplníte lepším pocitom a pozitívnou energiou. Pokiaľ vám lekár nezakázal studenú ži vlažnú sprchu pustite sa smelo do toho.

Rozhodnutie

Otužovanie sprchou? Zdroj: AI
Otužovanie sprchou? Zdroj: AI

Začni hneď. Nemáš na čo čakať. Sprcha je najjednoduchší spôsob ako otužovať. Zároveň voda v sprche nie je až tak studená aby to bolo nedosiahnuteľné ani pre najväčších zimomrivcov.

Urob si z toho Zvyk

Zvyk je železná košeľa. Dajte si studenú sprchu každý deň alebo zakaždým, keď sa sprchujete. Nie jeden-krát do týždňa. Takým spôsobom človek može ľahko odsunúť otužovanie sprchou na druhý deň, lebo dnes sa mi naozaj nechce, a potom na ďalší, a ani neviete ako, a mesiac ste bez sprchy. Naopak, dajte si studenú sprchu na záver každého sprchovania a spravíte si z toho silný zvyk.

Minule sa mi stalo, že som si zabudol dať studenú sprchu. Vrátil som sa do vane, pustil si vodu a zistil som, že sprcha už bola nastavená na studenú. Tak silná automatika, že som si už ani neuvedomil, že si dávam sprchu.

Je to vskutku zaujímavé zistenie, ktoré poukazuje na silu návykového správania a rutín v našom každodennom živote. Automatizácia našich činností môže byť taká silná, že si niekedy ani nevšimneme, keď prejdeme do bežného režimu.

Tento zážitok ukazuje, že otužovací rituál sa môže stať prirodzenou súčasťou nášho dňa, až tak, že ho vykonávame intuitívne, aj keď v danej chvíli nie sme úplne vedomí svojho jednania. Je fascinujúce, ako sa návyky môžu zakoreniť v našom podvedomí a stávať sa automatickými časťami nášho životného štýlu.

Musí byť sprcha studená?

Ak s otužovaním len začínate, nemusí byť sprcha úplne studená. dajte si na začiatok len vlažnú vodu, takú, ktorú zvládate. Postupne ju môžete dať chladnejšiu, buď priamo počas sprchy, alebo s odstupom času, po dvoch dňoch alebo týždni.

Ráno alebo večer?

Zapojte studené sprchy tak ako vám pasuje najlepšie.

Z mojej skúsenosti vás ranná sprcha nabudí a naplní pozitívnou energiou a z kúpelne vyjdete čerství s úsmevom na tvári. Niekto by sa mohol obávať, že ho večerná studená sprcha nabudí. Z mojich skúsenosti však večerná studená sprcha zmyje celodenný stres a starosti. Takto čistý sa lepšie líha do postele. Pripomína mi to, situáciu ako keď človek vyvetrá a vychladí spálňu pred spaním a vojdete do čistého priestoru s čistým telom a čistou mysľou.

Postup

Otužovanie sprchou, Zdroj: Adobe Stock
Otužovanie sprchou, Zdroj: Adobe Stock

Je vhodné zvoliť správny postup aby ste sa studenej vody nebáli ako čert kríža 🙂 viď chlapík na obrázku 🙂

Začiatky:

Ak s otužovaním len začínaš, nie je potrebné dávať pridlhé sprchy. Staticky dlho stáť vo vani či v sprchovom kúte pod sprchou vie byť náročné a može byť aj demotivujúce. Stačí, keď si dáte sprchu 1-2 minútky. Samozrejme ak si budete priať, dajte si aj dlhšiu sprchu.

Postupnosť

Aby ste nezažívali sprchu so skrivenou tvárou, a vypleštenými očami, choďte na to postupne. Ak máte na seba rovno pustiť studenú sprchu, nemusí to byť príjemné, najmä nie pre ľudí začínajúcich so studenou sprchou. Choďte na sprchu postupne, od nôh, rúk a pomaly pridať celé telo.  Ak pôjdete na sprchu postupne, uvidíte že to pôjde ľahšie.

Začnite nohami, rukami, a trup dajte ako posledný aj keď dodatočne môžete ešte pridať hlavu.

Na nohách nasmerujte sprchu na prsty, nárty, potom celé členky vyjdite sprchou na kolená, stehná tak vysoko ako to pojde. Následne pridajte ruky až po lakte, hore na ramená a ak ste sa predklonili, aby vám voda nešla na telo, tak sa v tomto momente narovnajte, a voda vám začne pomaly stekať po vašom tele. Pamatajte na dýchanie, a v momente keď pojdete sprchou na hrudník, buďte nadýchnuté, a pomaly vydychujte,

Dýchanie je podstatné, začínajúcim vie aj studená sprcha vyraziť dych.

Sprchovanie studenou vodou nemusíte predlžovať.  Krátkou sprchou sa vám lepšie prekrví pokožka a po vyjdení zo sprchy vám bude lepšie. Zároveň si precvičujete svoju pevnú vôľu, zvykáte si na dotyk so studenou vodou a zachovávate pravidelnosť. To sú veľké benefity.

Meditácia

Meditácia, zdroj: Pexels Prasanth Inturi
Meditácia, zdroj: Pexels Prasanth Inturi

 

Buďte voči svojmu telu a voči sebe vnímaví. Počas studenej sprchy je tiež vhodné tieto momenty precítiťZamerajte sa na každú kvapku ako steká po vašom tele. Vnímajte prúd vody ako tečie po vašich nohách, rukách, po ramenách. ked stojíte v studenej vode, čo to robí s vašou pokožkou, s vašim prúdením krvi, alebo lymfou. Vnímajte, čo sa deje, keď sa studená voda dotkne končekov prstov na vašich nohách. ako reagujú nohy, ako zvyšok tela, a ako reaguje vaša myseľ.

Alebo sa len pozerajte ako vám tečie voda po dlani. Je to zaujímavé. Voda, dar zeme, ktorého máme na Slovensku  a v Čechách našťastie dostatok.

Dáte sa do toho ?

V otužovaní sprchou spočíva viac než len fyzická aktivita; je to cesta k lepšiemu zdraviu a psychickému blahu. Bez ohľadu na váš osobný tanec s touto jednoduchou praxou, nezabudnite, že najlepší čas začať je práve teraz. Posledným kvapkou studenej sprchy sa môže otvoriť cesta k novému pocitu osvieženia a energie v každodennom živote. Tak či onak, nech vám otužovanie prinesie zdravie a pohodu.

Otužovanie nie je len výzva pre telo, ale kľúč k celkovému pohodu. Bez ohľadu na to, či vyberiete tanec so sprchou alebo ľadovým jazerom, najdôležitejšie je začať. Studená sprcha nie je len dotyk fyzického tela, ale aj cestou k pozitívnemu vnímaniu života. V tomto okamihu, práve teraz, môžete začať váš vlastný príbeh otužovania a ďalšej zdraviu prospešnej aktivity vo vašom živote. Otvorte dvere k novým možnostiam a nech vás otužovanie sprevádza každý deň.

Ak sa chceš pripraviť na otužovanie v ľadových jazerách odporúčam nasledovný článok Ako začať otužovať.

Otužovaniu zdar!

Vlado

 

osviežujúca prax, ľadová terapia, studené sprchy, otužovacie sprchy

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.
Back to top button