Otužovanie a zdravie

Dnešný svet – 2 dôvody, kvôli ktorým by ste mali začať otužovať čo najskôr.

Otužovanie má vplyv na termoregulačnú schopnosť tela.

Intro

  • Ešte ste nezačali otužovať ? Tento článok je práve pre vás.
  • Otužujete len sem tam?  aj pre vás je tento článok
  • Otužujete pravidelne aspoň 2x do týždňa ?  Oukej, pre vás tento článok asi nie je…počkajte, zazdieľajte pre vašich kámošov, kámošky, známych, aj rodinu. Ženu deti atď 🙂

Že prečo?
V článku píšem aj o znížení kúrenia v byte, a ak s vami bývajú v jednej domácnosti, buď ste all in, alebo all out. Inak to nejde.

Zmeny

Dnešná doba vyzerá byť veľmi dynamická  a prináša nám zmeny ako na bežiacom páse. Priniesla aj 2 nové dôvody prečo čo najskôr začať poctivo a častejšie otužovať, ak chcete pohodlnejšie prežiť nasledujúce obdobia.

1. dôvod: Klimatická zmena:

Či už popierate klimatickú zmenu alebo nie, teplomery ukazujú, že hraničné teploty sú stále vyššie a 36-38°C v lete už nie je  žiadna výnimka. Ako sa hovorí  Nič nové pod „slnkom“ len teplejšie a teplejšie.

Ľudia sa potia, sťažujú sa, slangovo povedané zdochýňajú „a nezriedka si vravia, „Dnes je na zdochnutie“. Žiaľ 🙁

Právom, veď je teplo, vybetónované cesty a ulice pekne  nasávajú teplo a stávajú sa z nich ešte aj žiariče tepla, počas dňa sú najmä mestá vypeckované, prehriate. A v noci príde vytúžený chládok ? Nie vždy. Noci s teplotou 21-23 stupňov sú stále častejšie.

Človek ktorý pravidelne otužuje zvláda teplá lepšie. Termoregulačná schopnosť tela sa otužovaním zlepšuje.

Asi to nepríde hneď po prvej sezóne, Ja osobne som s nadšením sledoval, kedy sa cítim fajn.
Teraz po 6 rokoch otužovania som si naplno uvedomil, že tie teplá mi nijako nevadia.

 

2. dôvod: Kúrenie a plyn

Otužilci zvládajú chlad lepšie.

Chceme či nechceme, vojna je žiaľ za dverami, a vedú sa polemiky, či bude v zime dosť plynu. To síce nevieme, možno áno možno nie.  Prijímajú sa už však opatrenia na úspornejší spôsob fungovania, šetrenie plynom a je možné, že viacerí svoje vykurovanie znížia chcene alebo nechene.

Z toho pohľadu je lepšie byť otužilý, svoj organizmus posilniť otužovaním a dať svoj cievny systém do poriadku a menej kúriť.

Nadôvažok vezmite do úvahy aj fakt, že teplo je v zvyčajne najdrahšia položka na ročnom vyúčtovaní nákladov na bývanie a teplá voda vie byť aj  4 až 10x drahšia ako studená.

Čo s tým teraz v lete?

Začnite otužovať, dajte si studené sprchy, začnite aspoň na ruky a nohy, a postupne zvyšujte, spriateľte sa so studenou vodou. Nečakajte na studené jazerá v zime, využívajte to čo máte tu a teraz a studená sprcha je výborný spôsob na mierne otužovanie, ktorý má doma každý .

Ruky si umývajte v len studenej vode, prípadne aj riad ak to ide. Deň bude sviežejší a veselší 🙂
Ďalšie návody ako začať otužovať napríklad v jazerách nájdete tu.

 

Koľko musím otužovať kým pocítim zmeny?

Odpoveď, že je to individuálne nechce počuť nik. Každý chce počuť že 1 sezónu, 2 sezóny alebo ideálne už za  jeden mesiac :-)).

Poviem vám, že ten jeden okamžitý výsledok zažijete hneď po tom studenom zážitku v studenej vode. Normálne si dáte krátku studenú sprchu a po vyjdení z nej sa cítite dobre a:

  • ranná sprcha: ste ready na svieži štart do dňa.
  • večerná sprcha: ste ready so sviežou dušou a čistou hlavou do čistej postele, kde vypustíte všetky myšlienky a naozaj pekne zaspíte.

Čo sa týka dlhodobého účinku, vraj skutočne otužilým sa stáva človek po dvoch rokoch pravidelného otužovania.

Tu by som dodal, že závisí aj od frekvencie, avyššia frekvencia otužovania môže v tomto smere pomôcť.

Čo sa týka termoregulácie, mne sa zdalo, že na začiatku som nebadal rozdiel a neviem kedy sa to presne udialo, viem však že tohtoročné aj minuloročné horúčavy som zvládal veľmi dobre a neboli mi vôbec nepríjemné. Nie je to tak, že by som nevedel, že je teplo. Samozrejme to teplo značne vnímam, ale jednoducho mi to nevadí a klímu v lete vôbec nepoužívam. PS: náš byt nie je orientovaný na západ, ale južná strana  má tiež veľa slnka 🙂

Ja som si túto zmenu naplno uvedomil asi po 4 rokoch.

Pamätajte, že počas horúčav je kľúčový pitný režim. Aj keď sa cítite dobre, a možno nie ste práve smední, pite pravidelne, prijímajte dostatok tekutín.

Vysoké teploty predstavujú aj potenciálne výrazné nebezpečenstvo pre ľudské zdravie. K rizikovým skupinám patria okrem seniorov aj deti.

 

PS: Začnete dnes so studenými sprchami ?

klimatická zmena, plynová kríza, kúrenie, teplo, zima, chlad, sprcha, otužovanie

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button