Otužovanie a zdravieZimné plávanie

Po otužovaní mi brnia končeky prstov, čo s tým?

Stalo sa to aj Vám?

Po otužovaní vám brnia končeky prstov? Brušká prstov máte menej citlivé, možno trošku svrbia, a neviete čo s tým? Ak ste sa zľakli, nebojte sa. Prinášame vám vysvetlenie: Je to bežný jav, keď človek pri otužovanie v ľadovej vode (pod 4 C) preženie.

Stáva sa to najma nováčikom, ale nie je to zriedkavé ani u skúsených otužilcov. Skúsení otužilci nie sú z mravčenia prstov prekvapení, asi každý otužilec to zažil, a preto daný sprievodný prejav otužovania v ľadových vodách poznajú.

O čo ide?

Podľa skúsených plavcov a otužilcov to je normálne, chladom sa v prstoch máličko poškodia nervové zakončenia.

Toto drobné ischemické poškodenie tenkých nervov v konečekoch prstov rúk (neuropatia chladom) je běžné aj u skúsených závodníkov zimného plávania.

Toto nepríjemné brnenie sú vlastne omrzliny prvého stupňa, sú ľahko liečiteľné a nemajú dlhodobé následky. Máličko poškodené nervové zakončenia, postupne zregenerujú a dorastú.

Niektorí ľudia možu mať tiež mierne sčervenanú pokožku na prstoch, alebo mať popraskané cievky.

Ako dlho trvá brnenie prstov?

Vie to zmiznúť za pár dní, alebo za pár týždňov.

Ak budete v otužovaní pokračovať, regenerácia prstov a brušiek prstov sa predľži, ľadová voda dráždenie potencuje, a vtedy jemné brnenie zvyčajne odozneje až po skončení otužileckej sezóny.

Chlapci zo športového zimného plávania, ktorí majú  v ľadových vodách veľké expozície a trénujú bez prerušenia,  majú skúsenosť takú, že im končeky prstov zregenerujú až po zimnej sezóne.

Môj kamarát Ferko cítil svoju prvú sezónu takéto brnenie brušiek prstov približne 3 mesiace. Ako pre IT-čkár to nebola žiadna katastrofa, ale ani žiadna sláva. Po 2 rokoch tieto teploty začal zvládať bez takých dlhodobých brnení. Dnes mu odozneje za pár dní.  Ja jemné brnenie zažívam pravidelne, a túto sezónu sa mi to spustilo až po zimnom plávaní.

Nijakú špeciálnu liečbu nepoznám, počul som však odporúčanie pravidelne máčať ruky do teplej vody.
Osobne si brušká brniacich prstov premasirovávam.

Otužovaniu zdar! Opatrne, pre zdravie a pre radosť.

 

regenerácia, zimní plavání, brnenie prstov, brušká prstov, nervy, nervové zakončenia, končeky prstov, zimné plávanie, jemnocit v prstoch

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button