Otužovanie - rady a postupyZimné plávanie

Pomôcky na otužovanie a zimné plávanie

Čo všetko potrebujem na otužovanie v jazerách?

Chcete otužovať v studených jazerách a rozmýšľate, čo všetko si so sebou vziať? Potrebujete k otužovaniu vôbec nejaké pomôcky?
Na otužovanie potrebujete len jednu kľučovú vec.
Ale kedže je doba moderná zoznam „pomociek“ sa rozšíril.

Pozrieme sa zvlášť na:

  • pomôcky na otužovanie
  • pomôcky na zimné plávanie

Aké sú pomôcky na otužovanie?

Odpoveď vie byť veľmi stručná:

Uterák

Otužovanie vie byť veľmi lacná  a jednoduchá aktivita.
Jedinú vec, ktorú naozaj potrebujete je „uterák“ a to je všetko.

Tu by sme mohli článok v podstate skončiť, lebo uterák je naozaj jediná podstatná vec, ktorú na otužovanie potrebujete.

Aby sme ale neukončili článok hneď takto radikálne pozrime sa ešte na niekoľko pomôciek, ktoré môžu byť užitočné.

Sekera

sekera
sekera

 

aby ste si mohli vyzekať dieru samozrejme. Ak je ľad dobre zamrnutý ani poriadna sekera nepomôže a najlepšia je asi motorová píla. preto je dobré chodiť na miesta, kde otužilci chodia, a diera tak zvykne byť už vysekaná, alebo ľad aspoň nestihne veľmi tuho zamrznúť.

Pončo – upgrade uteráka

Radšej pončo ako uterák, pončo ochráni pred prípadným vetrom, a vie tiež poskytnúť trošku súkromia pri prezliekaní, čo mnohým ľuďom príde vhod.

Plavky

a aby sme nezabudli PLAVKY, pokiaľ nejdete na naháča.

Podložka

Keď sú teploty pod bodom mrazu, a zem môže byť zmrznutá. To môže byť nepríjemné keď sa chcete po otužovaní obliecť a obuť. Malá časť karimatky, alebo uteráčik, na ktorý sa postavíte dobre odizolovať nohy od mrazivej zeme. Veľmi pohodlné na tento účel vedia byť aj kroksy.

Čiapka

osobne nerozumiem ľuďom prečo si dávajú čiapku.
Je pravda, že štandardne stráca človek najviac tepla práve cez hlavu. Otužovanie je však práve o vystavení sa chladu. Preto, keď ľudia  idú otužovať, a dávajú si čiapky už pri 10 stupňoch je to pre mňa nezrozumiteľné a osobne to neodporúčam. Otužovať treba celé telo.

Praktický význam v čiapke však vidím  pre ľudí s dlhými vlasmi, ktorí si ich tak môžu zafixovať pod čiapku, aby si ich počas otužka nenamočili. V prípade mrazivého počasia to môže pomôcť

Sandále alebo obuv

Ak pôjdete otužovať na vám neznáme miesto alebo na miesto kde sú skaly či ostré kamene, sú sandále na mieste. Človek sa môže ľahko poraniť a pri zmrznutých chodidlách si zranenie vôbec nemusíte  všimnúť. Sandále alebo topánky do vody vedia nohy pred poranením ochrániť.

Príklad na obuv.

Veľká taška napríklad od IKEI

Ikea taška
Ikea taška

Veci po otužovaní do veľkej tašky poľahky nahádžete, najmä keď ste zmrznutí. Aspoň mne to bolo oveľa príjemnejšie ako dávať vo vetre veci do ruksaku, a prípadne ho ešte so skrehnutými rukami zazipsovať.

Štuple do uší

štuple do uší na plávanie
štuple do uší na plávanie

Ak pri otužovaní ponárate hlavu, používajte štuple do uší. V skratke: Ochránia vás pred ohluchnutím.

Príklad na štuple

Podrobnejšie informácie o syndróme surferského ucha môžete nájsť tu.

Hodinky

Je populárne a zároveň pravdivé vravieť, že otužujte podľa pocitu. Ja si však čas meriam, kontrolujem, aby som to náhodou neprepískol, a zároveň mi to pomáha lepšie spoznať a pozorovať samého seba.

Dobrú skúsenosť s hodinkami a zároveň teplomerom v jednom mám napríklad s Garmin Fenix 5 a vyššie.

Teplomer

Aj z obozretnosti aj zo zvedavosti je fajn vedieť akú tepotu má voda. Verím však že to vnímavý človek vie tteplotu aspon pri odhanúť podľa počasia.

Najlepšie teplomery sú pravdepodobne tie s čidlom, ja pouzávam na hodinkách.

Neoprénové topánky alebo rukavice

Téme neoprénových pomôciek či áno alebo nie, sa venujeme v tomto článku.

Neoprénové ponožky: Nie. Z nôh sa sťahujú, horšie sa vyzúvajú, a podľa môjho názoru nie sú vhodné. Nemajú ani podrážku, ktorá vás ochráni pred skalami, ostrými kameňmi, či sklom.

Pomôcky na zimné plávanie:

Pri zimnom plávaní dbajte obzvlášť na bezpečnosť a dobré zahriatie sa po tomto výkone, a navyče sú isto potrebné nasledovné pomôcky:

Okuliare

AJ keď sa dá plávať aj bez okuliarov, okuliare sú skvelou pomôckou pre plávanie v extrémnych podmienkach chladu. lepšie vidíte pod vodou, viete sa pošas plávania uhnúť prekážkam a tiež lepšie odhadnúť kde je dno a držať sa pri v plytších vodách

Ochrana hlavy

neoprénová čiapka
neoprénová čiapka
  • Neoprénová čiapka alebo kukla

Ak sa idete pustiť do zimného plávania štýlo, že ponárate hlavu (napr. plávete kraula), kukla alebo neopréová čiapka je pravdepodobne na začiatok nevyhnutný základ.  Hlava je totiž veľmi citlivá na chlad a na zadnej strane hlavy je termoregulačné centrum.

Na začiatok stačí napríklad 3mm neoprén, viac myslím, že nieje potrebné.

  • Silikónova čiapka, alebo dve

Pokročilejší a skúsenejší zimní plavci už prejdú z neoprénovej čiapky na silikónovu čiapku. Niekedy používajú aj dve či tri vrstvy-čiapky. Je to však vysoko individuálne, a neznamená, že niekto je lepší, či horší, buď je to fyziológia, alebo preferencia.

Príklad na čiapku.

Plávacia bójka, nafukovací plavák

 

plávacia bójka
plávacia bójka

Plávacia bójka pri zimnom plávaní  je nutnosť. Pri zimnom plávaní, sa môže čokoľvek stať, a plávacia bójka je jeho  základným záchranným prvkom, môžete sa o ňu v prípade potreby oprieť, alebo vyčkať na pomoc. Kŕč do nohy alebo sťažené dýchanie viete dostať aj v lete nehovoriac o plávaní v zime.

Zároveň do plávacej bójky môžete vložiť doklady, telefón či  kľúče od auta, a predísť tak možnej krádeži svojich  vecí. Dobrý a spoľahlivý plávací vak je niečo čo nikdy nepodceňte, a vždy na to pamätajte.

Pri súťažiach zimného plávania, sa už používajú aj ďalšie pomôcky, či vychytávky.

Nie však počas samotného plávania/otužovania, ale až po doplávaní. Tejto téme sa budeme bližšie venovať v v ďalšom článku.

Príklad na bójku.

Iné

 

pomôcky na otužovanie, otužilecké pomôcky, čo potrebujem k otužovaniu v jazerách , pomôcky  na zimné plávanie, čiapka, štuple, podložka, kukla, silikónová čiapka, okuliare, teplomer, otužovacie pomôcky, otužovacie potreby, sekera

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button