Otužovanie - rady a postupy

Ako otužovať: Ach tie neoprény

Neoprény večná téma otužilcov

Tento článok rozoberá problematiku neoprénov. Ale až vo vode pod 6 stupňov. Naozaj ak idete do vody, ktorá má ešte teplotu vyššiu ako 6 stupňov, nemá zmysel sa rozprávať o neoprénoch. Idete predsa otužovať a  neoprénové topánky, či rukavice môže každý jeden nechať doma v zásuvke.

Pri vode pod 6 stupňov Celsia, už však môžu začať krehnúť prsty.

A práve to je témou tohto článku, ako sa s tým vyrovnať, či neoprény nosiť, áno alebo nie.

Odporcovia a zástancovia

Kým jedna skupina otužilcov sú urputní odporcovia neoprénov, druhá časť na nich nedá dopustiť.

A človek, ktorý s otužovaním začína, sa z toho nevie vysomáriť, lebo medzi odporcami aj medzi zástancami neoprénov su aj pokročilí otužilci.

Ako to vlastne s neoprénmi je?

Pozrime sa na to takto:

Ste vôbec otužilcom ak máte neoprény ?

Každý, kto chodí otužovať je otužilcom. Teda všetci sme v tej istej skupine. A ak neoprén používate, to vás zo skupiny otužilcov nevylúči. Ale všetko má svoje pre a proti.

V čom je rozdiel?

Zimný plavec Lukáš Arbet, ZP Delfíny, zimné plávanie, Zdravé otužovanie
Zimný plavec Lukáš Arbet, ZP Delfíny, zimné plávanie, Zdravé otužovanie

Už samotná súťaž v zimnom plávaní má povolené len plavecké čiapky (a plavky 😀 )

A na to aby ste mohli získať výkonostný stupeň ľadového medveďa, môžete či musíte mať max čiapku. (a plavky 😀 ) Neoprénové rukavice, či neoprénové topánky nie sú povolené.

Ísť do vody bez neoprénových rukavíc či topánok, nie je žiadna sranda. Nehovorím o tom, že niekto do vody vojde, a drží ruky nad vodou, ale o variante, vojsť do vody a mať ruky pod vodou, ideálne plávať.

Najmä pri teplote pod 6 stupňov celzia začínajú mnohým krehnúť ruky aj nohy.

Prsty na rukách a palce na nohách nohy slúžia pri otužovaní ako výborný teplotný radar. 

Keď niekomu ozaj začínajú ruky krehnúť, a už to nedáva, traduje sa, že by mal ísť z vody von. Tak aby bol schopný sa ešte sám obliecť a postarať sa o seba. Ruky a nohy sú akoby senzor teploty.

Kedy sú neoprény na mieste?

Neoprénové topánky (nerozprávame sa o žiadnych 5mm neoprénoch, stačí 2-3 mm)
Je jeden zásadný aspekt, a to bezpečnosť počas otužovania. Práve preto, keď ide človek do neznámeho prostredia, alebo tam kde je veľa rôznych skál, zlý prístup do vody, je na mieste mať obuv, ktorá nohy pred prípadným poranením ochráni. Práve vyľadovelé a premrznuté nohy maju veľmi zníženú citlivosť, a človek si ani nemusí všimnúť nejaké poranenie.

Neoprénové rukavice, hra s ľadom, Zdrave Otuzovanie
Neoprénové rukavice, hra s ľadom, Zdrave Otuzovanie

Neoprénové rukavice
Keď ide človek sekať ľad či s ľadom sa hrať, sú neoprénové rukavice vhodné práve preto, aby sa človek neporanil. Ľad vie byť ostrý ako britva, a ani neviete ako, môžete sa porezať.

 

Čo však, keď to bez neoprénov naozaj nedávate?

 

Čo ak si neoprény na otužko vezmem?

Oosbne nie som tvrdý odporca, ani tvrdý zástanca neoprénov. Môj názor je, že ak sa dá, nech ide človek bez neoprénov. Je však možné že niekto len s otužovaním začína, alebo tam je iný dôvod, a možno je to vtedy v poriadku.

Mnohí skúsení otužilci by vám povedali, choďte do vody na tak dlho ako to vydržíte, hoci na krátšiu dobu, a následne z vody vyjdite. Radšej spravte niekoľko krátkych okúpaní sa, pokiaľ to vydržíte, natrénujete tak ruky aj nohy.

Niektorí ľudia však majú ozaj citlivé ruky, a už aj po kratšom pobyte, im môžu znecitlivieť končeky prstov na rukách, a môžu pociťovať akoby brnenie na bruškách prstov, niekoľko dní, týždňov, či aj mesiacov. Znamená to, že to človek trošku prepískol. Nie vždy je ľahké na začiatku zistiť, že človek ešte nemá pripravené ruky na tak „dlhý“ pobyt v ľadovej vode

INFO: Starší ľudia majú v rukách horší cit v ako mladší, preto sa niekedy môže zdať, ze starší ľudia to s rukami zvládnu ľahšie.

Pre lekárov, ITčkárov či ľudí, ktorí potrebujú mať cit v rukách, a zároveň chcú plávať a nie len stáť, je preto možno v poriadku, aby si na začiatok dali aj neoprénové rukavice, a postupne to skúšali bez nich, jednoducho pomaly predlžovať svoj pobyt vo vode. Keď som šiel po otužku na poštu a potreboval som vypísať  adresu na dodací lístok, bolo to ozaj náročné, a aj úplný škrabopis bol vlastne úspech.

Ak chcete vo vode len stáť, môžete ísť bez rukavíc, mať ruky nad hladinou a ponoriť ich napríklad na poslednú minútu, dve, a postupne môžete pridávať. Kým si vaše ruky zvyknú môže to trvať aj 1-2 sezóny.

Pravdepodobne niektorí so mnou nebudú vôbec súhlasiť. Myslím, že majú obavu, aby si niekto na neoprény nezvykol a neostal pri nich.  V tom smere im rozumiem, majú dobrý záujem, aby bolo otužovanie robené čo najlepšie a najpoctivejšie.  To či nakoniec človek pri neoprénoch ostane alebo nie  považujem skôr za názorovú vec, ak sa dá bez nich je to super.

Koniec koncov je na vás ako sa rozhodnete, a ak to pôjde bez neoprénov dobre pre vás. Ak to nejde, tak to nejde.

Dôležité je aby ste z otužovania mali radosť, aby to bolo pre vás zdravé a aby ste ho robili bezpečne. Takže ešte raz, ak si už dáte neoprény, nepodľahnite klamlivému pocitu, že ako dlho vo vode vydržíte. Radšej z vody von skôr, ako neskôr.

 

Čo musím mať na pamäti, ak si neoprény na otužko vezmem?

Neoprénové rukavice, hodinky a čas, Zdrave Otuzovanie
Neoprénové rukavice, hodinky a čas, Zdrave Otuzovanie

Je však veľmi podstatné, aby aj začiatočníci, aj pokročilí, mali na mysli, že ak idete do vody z neoprénmi, tak sa človeku môže ľahko zdať, že vydrží viac ako je skutočne pravda, a že sa precení. Kľúčom je, že teplota vášho tela bude po vyjdení z vody klesať, kľudne ešte aj 30-90 minút (závisí od teploty vody, doby pobytu vo vode atď)

Ak idete do vody s teplotou pod 6 stupňov Celzia s neoprénmi a nemáte s týmto skúsenosti, nebuďte vo vode dlhšie ako 10 minút. Ak totiž vo vode zotrváte dlhšie ako 10 minút a nezaznamenáte žiadne ťažkosti, môže ísť o klamlivý pocit čo všetko dokážete, a negatíva sa môžu prejaviť po vyjdení z vody vo forme „after-dropu“ dodatočné zníženie trelesnej teploty, ktoré nastáva vždy po vyjdení z ľadovej vody. Ak ste skúsený otužilec, a máte za sebou niekoľko sezón predpokladám, že sa už poznáte.

Záver

Ak sa dá otužujte bez neoprénov. Ak to inak nejde, alebo z iných dôvodov neoprénové pomôcky máte, nie je to žiadna tragédia. Majte však na mysli tému bezpečnosti a fakt, že tak prichádzate o svoj teplotný senzor. Nepreceňujte sa.

 

 

Treba používať neoprény na otužovanie? Je v poriadku používať neoprénové pomôcky na otužovanie?  |  neoprénové rukavice | neoprénové ponožky | neoprénové topánky | topánky do vody

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button