Otužovanie - rady a postupy

Časté zlozvyky pri otužovaní

Každý kto začal otužovať spravil pre svoje zdravie veľký krok vpred. Často však ľudia odkukajú otužovacie techniky od otužilcov, ktorí to niekde tiež odkukali, a tieto odkukané techniky otužovania sa nejako udomácnia, a začnú sa považovať za štandard.

Avšak, to, že niečo robí veľa ľudí, neznamená, že to je správne.

Uvediem tu niekoľko základných , nazvime to zlozvykov, ktoré si mnohí ľudia osvojili, napriek tomu, že majú na viac. Nikoho tým nekritizujem každý môže otužovať ako chce, chcem tým len povzbudiť ľudí, aby boli k sebe pocitví, a aby z otužovania získali čo najviac.

Otužovanie do pol pása, alebo po hrudník

Pri ptužovaní sa ponorte celá, nestojte len do pol či do trištvrte pása, Zdravé otužovanie
Pri otužovaní ponorte celé telo, nestojte vo vode ponorení len do pol pása alebo po hruď, Zdravé otužovanie

V praxi často vidím, že sa niektorí ľuďia neponoria úplne. a pri tom má voda až  9-16 stupňov. Tí istí ľudia sú však schopní takto chodiť a neponoriť sa úplne celú sezónu až do ľadových vôd. Z toho mi vyplýva, že zvládnu oveľa viac.

Nebojte sa ponorte sa pomaličky hlbšie a hlbšie 😉

Otužovanie so zdvihnutými pažami

Prečo neotužovať aj paže?

Zdvihnuté paže nad hladinou je zlozvyk pri otužovaní, Zdravé otužovanie
Zdvihnuté paže nad hladinou je zlozvyk pri otužovaní, Zdravé otužovanie

Ďalšia zlozvyková technika je, keď sa človek ponorí hlbšie, ale paže drží nad hlavou.
A opať, otužujú takto celú sezónu. Človek ktorý teda vojde do vody ktorej teplota je  0-6 stupňov, a má ruky nad hlavou  má na milion % na viac.  A v 9 stupňovej vode musí byť preň ponorenie paží malinou.  Potom je to už len sila zvyku paže ponárať.

Vzdaj sa – Otužovanie s rukami nad vodou

Ruky nad hladinou,ak je to možné ruky radšej ponorte, Zdravé otužovanie
Ruky nad hladinou,ak je to možné ruky radšej ponorte, Zdravé otužovanie

Ruky patria medzi najvnímavejšie časti tela, a sú výborný senzor na chlad. Aj preto ich osobne ponáram do vody ako posledné.

Niektorí ľudia ich však neponárajú vôbec,

Tiež, sa naskytá otázka prečo neotužovať ruky? Práve ruky sú tou časťou tela, ktorá býva prirodzene najviac otužovaná, pri hre so snehom, guľovačkách, alebo keď fúka studený vietor, a nemáte rukavice, alebo keď sa deti čľapkajú vo vode, či keď doma umývate ruky v studenej vode.

Je pravdou že pri teplotách po 6 stupňov už často ruky skrehnú. Ak to z nejakého dôvodu nemôžete akceptovať, skúčajte pomaly, a ruky ponorte aspoň na chvíľu. Čiže ak ste vo vode napríklad 8 minút, skúste ruky ponoriť  na poslednú minútku. Takým spôsobom buete otužovať aj ruky, a ich natrénovanosť na chlad sa bude postupne zlepšovať.

Podpazušník – Otužovanie s rukami pod pazuchami

Podpazušník, Ruky pod pazuchami je zlozvyk pri otužovaní, Zdravé otužovanie
Podpazušník, Ruky pod pazuchami je zlozvyk pri otužovaní. Vytiahnite ruky spod pazúch a otvorte sa vode. Zdravé otužovanie

Ďalšia časť ľudí  sa celá ponorí, avšak paže úplne priľnú k telu a ruky schovajú pod pazuchy. A opať to často-krát  to títo ľudia, ´používajú túto podpazušníkovskú techniku este v teplých vodách a potom veselo napochodujú do ľadovej vody opať s touto technikou. Vytiahnite ruky spod pazúch a otvorte sa vode.

Otužovanie s neoprénmi ešte keď je voda teplá

Neoprenove rukavice. skúste otužovaž bez neoprénových rukavíc pokiaľ to ide. zdravé otužovanie
Neoprenove rukavice. skúste otužovaž bez neoprénových rukavíc pokiaľ to ide. zdravé otužovanie

Na tému neoprénov sa niektorí otužilci vedia baviť celé hodiny, a často je kus pravdy na oboch stranách.

Avšak. keď si ľudia dajú neoprény už počas  vody ktorá je chladná, napríklad keď má 10°C ale nie ľadová, narúša tým koncept otužovania a naskytá sa otázka  „Chceš alebo nechceš otužovať“.

Ak sa vám zdá , že vaše ruky nezvládajú teploty ani 10°C, buďte vo vode kratšie, nemusíte v nej byť 10-20 minút.  Pobudnite vo vode napríklad 5 minút. Alebo ruky ponárajte na striedačku.

Ponárate si hlavu bez ochrany uší?

Pri ptužovaní pozor na uši, Zdravé otužovanie
Pri ptužovaní pozor na uši, Zdravé otužovanie

Niektorí ľudia sa riadia heslom, keď otužovať tak poriadne, a ponárajú aj hlavu.  Ale na uši pozor, hrozí exostóza a nesie riziko poškodenia sluchu. Uši si chráňte štuplami, alebo pri studenom vetre pomôže čiapka.

Lekárska prehliadka

Prvá pomoc pri podchladení
Lekárska prehliadka, Prvá pomoc pri podchladení, Zdravé otužovanie

Kedy ste boli naposledy u lekára na preventívke? Poznáte svoj zdravotný stav? Túto časť veľa ľudí ignoruje, ale pravidelné prehliadky u lekára vám dávajú okrem prevencie, aj prehľad o vašom zdravotnom stave. Predsa otužovanie v zime je extrém, a je dobré sa k sebe správať zodpovedne.

 

 

 

Prajem vám veľa studenej veselej vody, otužovaniu zdar hlavne nech z toho máte radosť.

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Jeden koment

Back to top button