Stáť či plávať?
Často som videl otázky, či je potrebné pri otužovaní plávať, alebo stačí vo vode stáť. Aký je v tom rozdiel?
Ide o to, čo chcete docieliť. Naskytá sa nám niekoľko pohľadov na vec.
Ľudsko-spoločenský aspekt:
Pozrime sa najprv na ten ľudský aspekt:
Už samotný akt ísť do ľadovej vody je výkon a mnohí ľudia to berú ako spoločenskú udalosť. Preto do vody vojdú s priateľmi, postavia sa do kruhu, a rozprávajú sa, srandujú, rozoberajú rôzne spoločenské či domáce témy, alebo jednoducho drkotajú zubami a hovoria si o samotnom prežívaní daného momentu. A je to tak v poriadku.
Ľudovo sa tomu hovorí kačičkovanie 🙂
Športový aspekt pri otužovaní:
Samotné otužovanie vo vode pod 10 stupňov Celzia (10°C) je už v kategórii športového otužovania. Čítal som, že pri 10 minútach v ľadovej vode človek spotrebuje toľko energie ako pri 10km behu. Aj keby len polovica bola pravda máte predstavu zátaže svojho organizmu. Ak chcete pridať, tak vo vode plávajte.
Zimné plávanie
Prsia sú ľahšie, hlavu máte nad hladinou, a do otužovania pridáte pohyb.
Ale ešte tu máme kraul. Plávanie kraula je už iný level, keďže ponárate tvár aj hlavu. Títo ľudia zimní plavci sú asi najväčší otužilci, keďže zvládli aj tu najväčšiu métu ponoriť nie len ruky, ale aj hlavu, a nie len raz, ale ju tam mať počas plávania. 5 , 10, 15+ minút.
Keď teploty klesnú pod nulu, jazerá zamŕzajú, ľad pokryje hladinu a vtedy kačičkujú aj plavci 🙂
Pri zimnom plávaní, ale pozor pozor na uši a sluch, viď článok .
Hlava a Tvár
Menej ľudí ponorí pri otužovaní aj hlavu. Skúste to však, postupne ako sa voda ochladzuje uvidíte pokiaľ vám to bude príjemne. A ak si nechcete ponoriť celú hlavu, tak si trochu otužte aspoň tvár, a na krátku chvíľu ju ponorte do vody.
Milo povedané Plešouni (aj ja) majú v tomto výhodu, nebudú mať mokré vlasy, a ľahšie si hlavu osušia.
Ruky
Ruky pod vodou
Keď vo vode plávete, ruky máte stále pod vodou, a to zvyšuje náročnosť otužovania. Rýchlejšie sa ochladíte, a tiež vám môžu skrehnúť ruky, nie každý to vie vydržať, a niektoré ľudia vravia, že je potrebné si dávať obzvlášť pozor na akrálne časti tela. Ako na to?
Ruky pod pazuchou
Niektorí ľudia si dajú ruky pod pazuchy a v ľadovej vode takto stoja. Dalo by sa povedať, že to je trošku cheating, no nech každý robí spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje, netreba sa preto ani nikomu posmievať, ani sa vyvyšovať. Má to svoje racionálne pozadie.
Akrálne časti tela (odstávajuce) su na chlad najcitlivejšie. A ruky obzvlášť. Tie sú navyše kľúčové, aby sa človek po otužovaní vedel bezpečne obliecť. Nejde tu už len o pohodlie, ale aj o bezpečie, a skrehnuté ruky nemajú cit, ťažko sa ovládajú, a môže nastať reálny problém sa dobre obliecť. Navyše pre ľudí, ktorí pracujú na počítači, alebo niekde s jemnocitnými potrebami je cit v rukách kľúčový. Nie je výnimkou, že niektorí ľudia pociťovali po otužovaní jemné brnenie či akoby necitlivosť v končekoch prstov aj niekoľko dní, či týždňov.
Prispôsobte si preto otužovanie podľa svojich predstáv, limitov a podľa toho, ako sa cítite, ako máte natrénované.
ALE
Keď však držíte dlane pod pazuchami vačšinou sa tak k trupu/telu priľnú celé ruky od ramien. A vystavenie chladu je potom oveľa jednoduchšie, keďže človek si tak od najväčšieho chladu chráni dlane, celé paže aj prednú časť trupu.
Ruky nad hladinou vody
Niektorí ľudia držia pri otužovaní ruky nad vodou. Ruky nad hladinou vody je tiež forma, ako predísť úplnému skrehnutiu rúk. U mňa som pocítil ten rozdiel pri teplote pod 6°C. Poslednú sezónu som otužoval s rukami pod hladinou, aj keď nie po celý čas, niekedy len 2-4 minúty.
Keď však vonku fúka a poriadne mrzne, ruky nad hladinou vám veľmi nepomôžu, a ak si ich náhodou trochu namočíte, budú mrznúť ešte viac.
Ruky a neoprénové rukavice
Osobne by som povedal, ak si ozaj chcete chrániť ruky, buď ich držte von z vody, alebo si vezmite neoprénové rukavice. Mať ich na trupe je akože ten najviac zlľahčujúci variant, a keď ste sa už na otužovanie dali, zľahčovať si to predsa nechcete, že? 😉
Niektorí otužilci sú zásadne proti pomôckam ako rukavice, alebo neoprénové topánky, a vravia, že ruky sú indikátor kedy má ísť človek z vody von. Úplne sa nestotožňujem s týmto názorom, ale v tomto smere asi neexistuje správna odpoveď. skúste posúvať svoje hranice tak, aby ste sa cítili dobre, bezpečne a zdravo.
Čo by ste ešte mali vedieť?
Keď stojíte pri otužovaní v ľadovej vode v jazere, okolo tela sa vám vytvorí maličká vrstva vody, ktorá je telom nahrievaná a následne, nie ste vystavení až takému chladu, ale trošku teplejšej vode. Umožní vám to stráviť trošku dlhší čas vo vode. Je preto rozdiel, či človek vo vode 10 minút pláva alebo 10 minút stojí.
Stáť v tečúcej rieke je z pohľadu chladu podobné akoby človek plával. Keď však pláve vydáva ešte viac energie, zároveň v tele trošku viac rozprúdi krv. Na jednej strane sa pohybom zahrieva, na druhej strane sa vystavuje rýchlejšiemu ochladeniu a míňa viac energie.
Na záver
Otužujte tak aby ste z toho mali radosť, a s ohľadom na svoje limity. Každý sme iný.
otužovanie v jazere, otužovanie v rieke, plávanie v jazere, plávanie v rieke, plávanie v studenej vode, zimné plávanie, akrálne časti, pazuchy, pod pazuchy
Poznámka: Pomôcky na zimné plávanie , Syndróm surferského ucha