Otužovanie - rady a postupyOtužovanie a zdravie

Otužovanie a močové cesty – vie to pomôcť?

Otužovanie má mnoho benefitov a jedným z nich je aj pozitívny vplyv na močové cesty.

Intro Formálne-neformálne

V tomto článku sa chcem formálne-neformálne podeliť o skúsenosť z našej rodiny.

Presvedčovanie a začiatky

Otužujem už dlhú dobu, na otužovanie som nahováral aj moju mamu, ktorá dlho odolávala. Jej hlavný argument bol, že ona je zimomrivá a má dlhodobo problémy s močovými cestami (dolnými) a, že ja som za zbláznil. Pre transparentnosť, zápaly močových ciest mala aj 4-5x ročne niekoľko rokov. Z mojho pohľadu sa situácia už len zhoršovala. Mama vždy nosila po byte hrubé ponožky, prikrývala sa dekou a napriek tomu sa triasla sa ako osika, Nesadala na studenú zem, alebo na žiadnu zem, lebo to takmer zaručene sa to prejavilo nachladnutím a zápalom. O otužovaní nechcela ani len počuť.

Naveľa sa mi nakoniec podarilo mamu presvedčiť, či dotlačiť, aby otužovanie aspoň skúsila. Síce s veľkou nevôľou, ale nakoniec do toho predsa šla. Vravela si, že „Oukej, pôjdem, ochoriem, a už mi Vlado dá s tým otužovaním pokoj.“

O tejto jej čarovnej formulke som ale nevedel 😀

Tenkrát po prvé

Pri návšteve našich v Košiciach som vždy zašiel na Jazero na sídlisku „Nad Jazerom“, alebo na jazero Bukovec.
Našich som teda dotiahol na Jazero na sídlisku „Nad jazerom“ 🙂

Nad jazerom, Košice
Nad jazerom, Košice

Voda mala 12-13°C, čo je na začiatok pre nováčika celkom svieža a veselá voda. Pekne som ich pri vstupe do vody sprevádzal, „trošku“ bolo počuť výskot. No a ako som čakal, im sa to po chvíli zapáčilo, až sa im nechcelo z vody von. Fakt, že mali celé jazero len pre seba ten dobrý pocit z otužovania len znásoboval.

Vyšli sme z vody, zhodnotili sme to ako skvelý zážitok, veď taký pobyt v prírode v jazere je vždy zaujímavá a pozitívna skúsenosť.

Ja som šiel nazad do Bratislavy a naši ostali v Košiciach.
Prešiel deň, dva „choroba“ neprichádzala. O 4 týždne mi vravia, „chodíme otužovať. 2x týždenne“.

Plieskam očami začali sme sa smiať.

Naši odvtedy pravidelne otužujú v priemere 2x do týždňa. A vo vode aj pod 6°C zvyknú byť 7-12 minút. Sám som  bolprekvapený ako dobre studenú vodu zvládajú. Na sprchu sa mi zatial nepodarilo ich nahovoriť, ale jazerá a rieky dávajú poctivo.

Teším sa tomu, a myslím, že toto pravidelné otužovanie naštartovalo pozitívnu zmenu, a naši k tomu pridali viac pravidelného pohybu, sem tam cvičenie, strečing a podobne.

A aký je záver s tými močovými cestami?

Odvtedy uplynulo 5 rokov a mama odvtedy nezažila ani jeden zápal močových ciest. Otužovanie sa stalo pre ňu nielen prostriedkom na udržanie zdravia, ale aj kľúčom k pozitívnym zmenám v životnom štýle v oblasti pohybu a športu. Otužovanie jej tak prinieslo nielen fyzické zdravie, ale aj duševnú pohodu.

Mama už nie je ani zimomrivá, ale je pravda, že si vie vychutnať aj posedenie v teplej deke. 🙂

Myslím, že krátky pobyt vo vode vie naštartovať imunitu v tomto smere.

Na druhej strane, človek by nemal ísť otužovať, keď má prebiehajúci zápal močových ciest. Najprv by mal vyzdravieť.

Seniorka otužuje, vsetko dobré, vytvorené AI
Seniorka otužuje, vsetko dobré, vytvorené AI

Chcel by som sa poďakovať mojej mame za odvahu skúsiť niečo nové a za to, že nám ukázala, aký význam môže mať otužovanie v našom živote. Je neuveriteľné, ako malý krok môže mať taký značný dopad na kvalitu života.

Verím, že naša skúsenosť s otužovaním môže inšpirovať ďalších ľudí, ktorí váhajú vyskúšať niečo nové. Sme živým príkladom toho, že aj malé zmeny v našich každodenných návykoch môžu mať veľký a pozitívny vplyv na náš život. A zmeny vo vašom živote môžu začať jednoduchým rozhodnutím

A tak, záverom môžem povedať, že otužovanie nie je len spôsob, ako sa zbaviť zápalov močových ciest, ale je to cesta k celkovému zdraviu a kvalite života. 

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.
Back to top button