PlávanieZimné plávanie

Prečo v Afrike nevedia plávať a prečo by ste mali vedieť plávať vy

Prečo sa naučiť plávať?
„Ak viete dobre plávať, je to akoby ste mali vodičák do vody.“

Keď som žil v Afrike v Botswane, stretol som mnohých ľudí, ktorí nevedeli plávať. Botswana, Keňa, Zambia, Malawi, Namíbia . Plávanie tam nebolo samozrejmosťou. Skôr to vyvolávalo na tvárach údiv a uznanie. Malo to svoje vysvetlenie: Ich vody sú plné krokodílov a hrochov a tak sa ľudia v jazerách a riekach nekúpu.  Hroch patrí medzi najagresívnejšie teritoriálne zvieratá, najmä vo vode , takže priatelenie s ním sa je možné akurát v Disney rozprávkach. No a stret s krokodílom vo vode je tiež iná liga, ktorého výsledok ani nemusím opisovať.

Krokodíl a hroch, Chobe, Botswana, Afrika. autor: Vladimir Pauco
Krokodíl a hroch v riekach Botswany, Chobe, Botswana, Afrika. autor: Vladimir Pauco; vladivlad.com

U nás však krokodíly a hrochy nie sú, mnohé rieky a jazerá sú veľmi čisté a vieme si ichvychutnať plným dúškom.  V naučení sa dobre plávať nám teda žiaden hroch či krokodíl nebráni.

Sloboda pohybu

Kým chôdza vám zabezpečí možnosť pohybu na súši, plávanie vám umožní sa slobodne pohybovať vo vode.
Je to nová dimenzia, schopnosť, ktorá rozširuje pole vašej pôsobnosti., fungovanie na tejto zemi. Ak viete dobre plávať, je to akoby ste mali vodičák do vody.

Keď používam pojem „dobre plávať„, nemám na mysli športové plávanie s dôrazom na čo najlepší výkon. Mám na mysli schopnosť plávať tak, aby človek mohol bez strachu vojsť do jazera, do mora, či do bazéna a sebavedome sa vo vode pohybovať.

Otužovanie

 

Zimné plávanie dá otužovaniu nový rozmer.

Schopnosť plávať naberá pri otužovaní na význame. Ak idete do vody a viete plávať, vaša sebadôvera je vyššia a viete sa lepšie sústrediť na samotný chlad, ako na to, či náhodou voda v jazere nebude o trošku hlbšia, či nestratíte pod nohami dno, čo v prípade, že neviete plávať  môže vyústiť do paniky a nebodaj môže skončiť oveľa horšie.

Navyše zimné plávanie dá otužovaniu nový rozmer. Otužovanie je tak omnoho intenzívnejšie a človek pridáva do svojej  vodno-otužileckej aktivity pohyb a viac športového nádychu. Viac o zimnom plávaní.

Bezpečnosť

Utopenie sa je celosvetovo šiestym najčastejším dôvodom úmrtia a u detí dokonca druhým.

Samozrejme, že v popredí sú oblasti, s otvoreným prístupom k moru a k jazerám a teda v Terchovej alebo v Orlických horách bude asi počet utopených rovný „Nule“. Ale ten pocit a možnosti, keď pôjdete v lete k jazeru, alebo k moru sú na nezaplatenie.

Zdravie

Kardio

Pravidelná plavecká činnosť svalov a pravidelné dýchanie uľahčujú cirkuláciu krvi.  Na rozdiel od pohybu po suchej zemi, pri plávaní je telo v horizontálnej polohe. Pri plávaní je tak srdce menej namáhané, pretože nemusí prekonávať gravitáciu pri pumpovaní krvi z dolných končatín. Zároveň značná cirkulácia krvi v tele pomáha udržiavať zdravší kardiovaskulárny systém a odbúrava cholesterol atď.

Chrbtica, kostra oporná sústava

Plávanie zlepšuje držanie tela. Pomáha pri liečení skoliózy, aj pri jej prevencii. Veľmi prospešný je kraul (voľný spôsob) a znak. Plavecký štýl prsia a motýlik nie sú vhodné pri skolióze: Naučte sa kraul. Aj keď máte vyšší vek, dá sa to naučiť. Nebráňte sa tomu, choďte do toho, učenie je život.

Plávanie je jedným z odporúčaných športov pre ľudí, ktorí trpia zdravotnými problémami a nemôžu sa spoliehať na iné druhy pohybu, napríklad pre ľudí s osteoporózou.

Keďže voda nadľahčuje umožňuje ľahšie cvičiť aj ľuďom s veľkou nadváhou, alebo pri problémoch s kĺbami, odľahčuje záťaž kĺbov a kostí. Pametáte si Archimedov zákon? Áno je to vďaka nemu 🙂

Plávanie môžu robiť ľudia s nadváhou omnoho ľahšie, ako keby mali napríklad behať.  Tento vodný všestranný šport môžu ľudia vykonávať až do vysokého veku. Plávanie je výborné cvičenie pre seniorov. Prispieva k precvičeniu všetkých svalov na tele.

Jadro tela

Tým, že plávanie je všestranný šport a pri plávaní sa zapája veľa svalov, plávanie posilňuje a rozvíja tiež trup a jadro tela.

Prečo potrebujete silný core(jadro)? Core je veľmi dôležitý pri každodenných činnostiach, podpoduje balans a stabilitu a vďaka zdravému a silnému jadru má človek aj rovný postoj a zdravý chrbát. Pri silnom jadre sa znižuje pravdepodobnosť zranení aj pri obyčajných rutinných pohyboch. Pri silnom jadre, sa človek zbytočne neopiera o kosti, naopak jeho postoj je držaný svalmi.

Posilnenie dýchacieho systému a rozvoj pľúc

Plávanie rozvíja pľúca. Pri plávaní sa posiluje kapacita pľúc a ich výdrž. Plavci si musia dýchanie načasovať a musia vedieť zadržať dych, čím sa zvyšuje výdrž. V porovnaní s bežcami majú plavci väčšiu kapacitu pľúc. Človek, ktorý veľa pláve sa pri behu zadýcha menej ako neplavec. Plávanie je tak prospešné pre astmatikov, ktorí si týmto športom posilňujú pľúca a celý svoj dýchací systém.

FUN FUN FUN 

Ak pôjdete na jachtu, skákanie do otvorenej vody je veľká sranda. Musíte však vedieť plávať. Skákanie do voody je bez toho nemysliteľné. Rovnako šalenie sa na nafukovačkách a podobne. Je množstvo športov a aktivít, ktoré neplavec môže robiť len veľmi ťažko alebo vôbec.

Ako na to?

Samouk, alebo plavecké kluby. Z mojej skúsenosti je dobrý tréner a vonkajší pohľad pri plávaní dôležitý.  Pomôžu pri veciach, ktoré ako samouk vo vode nikdy neuvidíte.

Čo nám ostáva na záver?

Keď pôjdete k jazerám udržujte našu prírodu čistú. Aby aj nabudúce ste mohli prísť do pekního prostredia. Zakaždým, keď sa okúpete v rieke či jazere, odneste svoje odpadky, nech máme prostredie čisté a návštevy udržateľné. Ak uvidíte neporiadnikov, myslím, že priateľské upozornenie, že človeku niečo spadlo je na mieste. 🙂

Športu zdar!

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button