Otužovanie - rady a postupyOtužovanie a zdravie

Biele prsty a palce na rukách a nohách po otužovaní, čo s tým?

Čo s tým?

 

pozor tento článok nie je venovaný Raynaudovmu syndrómu/chorobe studených rúk mimo otužovania. Ak máte prejavy Raynaudovho syndrómu aj mimo otužovania, treba hľadať príčiny inde, keďže Raynaudov syndróm može byť len sprievodným znakom vážnejšieho ochorenia.

Biele prsty od chladu

Aj vy máte po otužovaní biele prsty  na rukách či biele palce na nohách?

Otuzovanie a biele prsty, | Autor: Denis Moravcik, vladivlad.com
Otuzovanie a biele prsty, | Autor: Denis Moravcik, vladivlad.com

Ak otužujete a máte po vyjdení z vody biele prsty nezľaknite sa, avšak zbystrite pozornosť. Biele prsty alebo palce na rukách a nohách súvisia s extrémnym stiahnutím ciev a  nedokrvením prstov na rukách a palcov na nohách.

Každý človek má rôznu senzitivitu na chlad v akrálnych častiach tela (odstávajúce  časti ako nos, uši, prsty) a s tým súvisiace sprievodné prejavy ako vstávanie chlpov „husia koža“stiahnutie ciev, svalová triaška.

Pri bežnom otužovaní, keď vojdete do ľadového jazera a pomeditujete, alebo si zaplávate prsia, sú najcitlivejšie na chlad práve ruky a chodidlá, špeciálne prsty a palce na nohách a rukách.

Pozor, ak máte počas otužovania rukavice či topánky, nepresiľujte svoj otužovací výkon zbytočne dlhým pobytom vo vode. Namiesto toho, keď sa začnete triasť choďte z vody von. Ak sa triasť nezačnete ani po 7-10 minútch, a s otužovaním len začínate, radšej choďte von a  svoje telo a jeho reakcie spoznávajte postupne.  Neskôr budete vedieť dobre odhadnúť kedy ešte áno , a kedy už nie.  Pamatajte, zdravé otužovanie nie je súťaž kto vydrží viac.

Kraul v ľadovej vode?

Nie je veľa otužilcov, ktorí plávu kraula v ľadovej vode, ale nájdu sa aj takí. Pri zimnom plávaní, keď človek pláva aj kraula, je oveľa vačšia šanca, ze budete mať  v ohrození aj nos a uši. Na hlavu a na ochranu uší je vhodné si vziať neoprénovú čiapku, ak sa vám dostane do ucha ľadová voda, môže spôsobiť nepríjemné bolesti ucha, pričom bolesť cez trojklanný nerv môže prerážať ďalej.  Ušiam venujem zvlášť pozornosť v tomto článku

Opuchnuté prsty

Keď je pokožka studená, cievy v jej blízkosti sa zužujú. Ak je následne pokožka vystavená teplu, krvné cievy sa rozšíria. Ak je pokožka vystavená vyššiemu teplu a tento proces nastane príliš rýchlo, krvné cievy blízko povrchu pokožky nedokážu vždy zvládnuť zvýšený prietok krvi. To môže spôsobiť únik krvi do okolitého tkaniva, čo môže spôsobiť opuch a svrbenie spojené s akoby podliatinami, také niečo ako cievne prasklinky (po anglicky chilblains).

Platí, že keď sú vaše ruky či chodidlá po otužovaní veľmi schladené, nenahrievajte si ich v aute na najvyššej teplote klímy, ani nebežte domov pod horúcu sprchu, ani si nedávajte ruky priamo na radiátor. Rovnako to platí, aj v situáciách, keď sa s holými rukami hráte so snehom. Radšej sa zahrievať pomaly.

Ako sa správne zahriať?

Zahrievajte ich pomaly. Keď po otužovaní vyjdete z ľadovej vody, a  vaše prsty sú skrehnuté a uzimené, pomôžete si, keď prsty priložíte na zadnú stranu krku, na zátylok, ten je teplý skoro vždy. (Samozrejme, ak v ľadovej vode neplávate kraula, vtedy je ochladený aj zátylok)

Otužovanie, ruky na zátylok
Otužovanie, ruky na zátylok

Šúchajte ruky a zápestia o seba, ich vzájomné trenie ich pomácha prekrviť, roztočte celé ruky = odstredivá sila tak pomáha naliať krv aj do končekov prstov.  Keď vás chytí otužilecká triaška nebráňte sa jej, a nesnažte sa ju kontrolovať. Práve naopak, dajte tomu voľný priebeh a traste sa koľko sa dá 🙂 Trasením sa telo zahrieva.

Po otužovaní je tiež dobré poskakovať, niektorí ľúdia behajú, skáču drepujú. Majte však na mysli, že zo studenej vody ste stuhnutí a preto to robte opatrne. Práve poskakovanie najskôr zahreje palce na nohách

PS: Je oveľa lepšie sa zahriať sám, no ak už idete pod sprchu, tak si dajte len vlažnú vodu, nie horúcu.

Príklad poskakovania na zahriatie sa:

 

Stiahnuté cievy | triaška | studené prsty | chlad | zima | otužovanie | chlad | otužovanie  |  biele prsty na rukách  |  biele palce na nohách | otužovanie v jazere | opuchnuté prsty na rukách | nedokrvenie prstov na rukách | nedokrvené prsty

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button