pozor tento článok nie je venovaný Raynaudovmu syndrómu/chorobe studených rúk mimo otužovania. Ak máte prejavy Raynaudovho syndrómu aj mimo otužovania, treba hľadať príčiny inde, keďže Raynaudov syndróm može byť len sprievodným znakom vážnejšieho ochorenia.
Table of Contents
Biele prsty od chladu
Aj vy máte po otužovaní biele prsty na rukách či biele palce na nohách?
Ak otužujete a máte po vyjdení z vody biele prsty nezľaknite sa, avšak zbystrite pozornosť. Biele prsty alebo palce na rukách a nohách súvisia s extrémnym stiahnutím ciev, a následne s nedokrvením prstov na rukách a palcov na nohách.
Je to reflex ktorý sa prejaví keď je telo vystavené chladu, avšak chladu nemusí byť nevyhnutne vystavená postihnutá časť tela.
Každý človek má rôznu senzitivitu na chlad v akrálnych častiach tela (odstávajúce časti ako nos, uši, prsty) a s tým súvisiace sprievodné prejavy ako vstávanie chlpov „husia koža“stiahnutie ciev, svalová triaška.
Pri bežnom otužovaní, ked vojdete do ľadového jazera a pomeditujete, alebo zaplávate prsia, sú najcitlivejšie na chlad práve ruky a chodidlá, špeciálne prsty a palce na nohách a rukách.
Pozor, ak máte počas otužovania rukavice či topánky, nepresiľujte svoj otužovací výkon zbytočne dlhým pobytom vo vode. Namiesto toho, keď sa začnete triasť choďte z vody von. Ak sa triasť nezačnete ani po 7-10 minútch, a s otužovaním len začínate, radšej choďte von a svoje telo a jeho reakcie spoznávajte postupne. Neskôr budete vedieť dobre odhadnúť kedy ešte áno , a kedy už nie. Pamatajte, zdravé otužovanie nie je súťaž kto vydrží viac.
Kraul v ľadovej vode?
Nie je veľa otužilcov, ktorí plávu kraula v ľadovej vode, ale nájdu sa aj takí. Pri zimnom plávaní, keď človek pláva aj kraula, je oveľa vačšia šanca, ze budete mať v ohrození aj nos a uši. Na hlavu a na ochranu uší je vhodné si vziať neoprénovú čiapku, ak sa vám dostane do ucha ľadová voda, môže spôsobiť nepríjemné bolesti ucha, pričom bolesť cez trojklanný nerv môže prerážať ďalej. Ušiam venujem zvlášť pozornosť v tomto článku
Opuchnuté prsty
Keď je pokožka studená, cievy v jej blízkosti sa zužujú. Ak je potom pokožka vystavená teplu, krvné cievy sa rozšíria. Ak sa to stane príliš rýchlo, krvné cievy blízko povrchu pokožky nedokážu vždy zvládnuť zvýšený prietok krvi. To môže spôsobiť únik krvi do okolitého tkaniva, čo môže spôsobiť opuch a svrbenie spojené s chilblainmi, také akoby prasklinky.
Čiže keď sú vaše ruky či chodidlá po otužovaní veľmi schladené, nenahrievajte si ich v aute na najvyššej teplote klímy, ani nebežte domov pod horúcu sprchu, ani nedávajte ruky priamo na radiátor.
Ako sa správne zahriať?
Zahrievajte ich pomaly. Keď po otužovaní vyjdete z ľadovej vody, a vaše prsty sú skrehnuté a uzimené, pomôžete si, keď prsty priložíte na zadnú stranu krku, na zátylok, ten je teplý skoro vždy. (Samozrejme, ak v ľadovej vode neplávate kraula, vtedy je ochladený aj zátylok)
Šúchajte ruky a zápestia o seba, ich vzájomné trenie ich pomácha prekrviť, roztočte celé ruky = odstredivá sila tak pomáha naliať krv aj do končekov prstov. Keď vás chytí otužilecká triaška nebránte sa jej, a nesnažte sa ju kontrolovať. Práve naopak, dajte tomu voľný priebeh a traste sa koľko sa dá 🙂 Trasením sa telo zahrieva.
Po otužovaní je tiež dobré poskakovať, niektorí ľúdia behajú, skáču drepujú. Majte však na mysli, že zo studenej vody ste stuhnutí a preto to robte opatrne. Práve poskakovanie najskôr zahreje palce na nohách
PS: Je oveľa lepšie sa zahriať sám no ak už idete pod sprchu, tak si dajte len mierne teplú vodu, nie horúcu.
Príklad poskakovania na zahriatie sa:
Stiahnuté cievy | triaška | studené prsty | chlad | zima | otužovanie | chlad | otužovanie | biele prsty na rukách | biele palce na nohách | otužovanie v jazere | opuchnuté prsty na rukách