Otužovanie - rady a postupyOtužovanie a zdravie

Otužovanie v karanténe, alebo Korona a imunita

Karanténa, social distancing

Edit: 11.10.2020

Otužovať počas korony?

Počul som názor, že teraz počas korony netreba otužovať, vraj je to je riziko.

Avšak pozor, názor môže byť mylný, otužovanie imunitu posilňuje . S otužovaním je to rovnako ako s akýmkoľvek iným športom. A šport prospieva telu aj duši. Rovnako tak aj otužovanie. A verím, že neprestanete športovať kvôli tomu, že je korona. to by ste šli proti sebe

Nedáva žiadny zmysel prestať otužovať. Práve naopak, ak už otužujete, pokračujte v tom. A tí čo ste ešte nezačali, máte ideálnu príležitosť s ním začať Aj Prof Vladimír Krčméry sa veľmi pochvalne vyjadril o otužovaní. Lepšia imunita pomôže pri strete s akoukoľvek chorobou, aj koronou, a imunitu treba pravidelne trénovať. Nie je to zázračný liek na všetko, ktorý vás spraví nesmrteľným. Môže však spraviť život lepším, kvalitnejším a radostnejším.

V nasledovných článkoch nájdete Pomerne ucelený pohľad na to „Ako začať otužovať“   a   „Ako otužovať v lete“ Studený vzduch, chladná voda, sprcha, vaňa, jazerá či iné, to všetko môžete využívať pre svoje zdravie.  Nájdite si svoj spôsob, ktorý Vám bude vyhovovať a postupne ho rozvíjajte.

Samozrejme všetko to robíte na vlastnú zodpovednosť a mali by ste poznať svoj zdravotný stav, aby ste vedeli odkiaľ pokiaľ je to pre vás ešte v priadku (zdravé srdce, atď). Áno,  aj túto casť píšem, hoci by to malo byť všetkým jasné. Podobne ako keď máte začať behať, musíte mať aspoň trochu zdravý chrbát, keď idete do posilky, tiež by ste mali mať dobrú techniku. Pri všetkom čo robíte, potrebujete ísť na vec so zdravým rozumom, zodpovednosťou, a ak má človek záujem o vec, prirodzene si o tom niečo viac prečíta, a dohľadá, aby mal zdravý úsudok.

Čo je iné počas korony?

Čo sa však líši dnešok zasiahnutý korona-vírusom od bežných dní? Ako inak otužovať? Celá korona situácia je ako zo scifi filmu. Je to však realita, musíme sa s tým vyrovnať a podľa toho sa zariadiť.

Rád o dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti, rúškach a iných tipov je plný internet.
Avšak jeden základ musím zdôrazniť. NESKUPINKUJTE SA, nezgrupujte sa, buďte od seba minimálne tých pár odporúčaných metrov.

Ak chcete ísť otužovať von do jazier, choďte. Jazerá majú ešte stále (začiatok apríla) majú okolo 10 stupňov, čo je veľmi príjemné. Choďte však sami. Nemá zmysel ísť silou mocou do jazera, keď je navôkol veľa ľudí.  Už som sa tak pár-krát otočil a šiel domov, alebo na iné miesto. Ak vám ide naozaj o otužovanie, verím, že spôsob si nájdete. Napríklad skoré rána alebo neskoré večery, či v noci.

Článok s odborným pohľadom na otužovanie v časopise Forbes.

Skončili ste v karanténe, čo teraz?

Ak ste v karanténe z dôvodného podozrenia na koronu, je na zváženie, či vôbec otužovať. Pokiaľ by som sa cítil dobre, s najväčšou pravdepodobnosťou by som s otužovaním pokračoval, avšak striedmo, tak aby sa organizmus nevyčerpal. Stačí ho len trochu prevetrať. Riadte sa tým ako sa cítite. Samozrejme treba otužovať len v medziach pravidiel karantény. Čiže vaňa, sprcha, ak máte záhradu a bazén, vyhrali ste.

Určite vynechajte akékoľvek pokusy ísť niekam von do jazier, potokov. Karanténu treba dodržať, chránite tým ostatných, ale aj seba. Seba tak, že zodpovedným správaním pomôžete, aby celá táto situácia odznela čo najskôr s čo najmenším negatívnym dopadom.  A tie 2 týždne v karanténe dá doma naozaj každý. Nie sme deti, čo budú mraučať. O tom je predsa dospelosť.
A ak už cítite, že to na vás lezie, úprimne, držím Vám palce, aby ste sa z toho čo najskôr vysekali.

 

Držím Vám palce, aby ste boli zdraví, a prečkali toto obdobie čo najlepšie.

 

Korona, Imunita, covid-19 Cov-19,

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button