Otužovanie - rady a postupy

Bezpečnosť pri otužovaní je prvoradá, teplota vody nie je jediný faktor

Otužovanie v ľadových jazerách je extrém. Veľakrát sa medzi otužilcami opakuje slovo bezpečnosť. Bezpečnosť pri otužovaní však nie je len o teplote vody, či to zvládnete, či to človek dá. Keď idete do extrému, mali by ste sa dôkladne pripraviť. Mnohí povedia „Áále, veď to nič nie je„. Vždy to platí, až do momentu, kým sa niečo nestane.

Zlodeji

Chcem upozorniť na zdravú obozretnosť, keď sa idete otužovať.
Počul už o pár zmiznutých veciach, niekedy došlo dokonca ku krádeži všetkých vecí otužilca. Pri otužovaní v zime može byť zdravie, či život ohrozujúca situácia, ak si človek, ktorý vyjde z vody, nemá čo obliecť.

Nejdem tu rozoberať to, že zlodeji sú de*ili a čo ja viem ešte aký pestrý vyberavý slovník by im našiel asi každý jeden otužilec. Skôr sa pozrite na to, ako takej situácii predísť. Nechoďte ďaleko od svojich vecí, sledujte okolie, či náhodou nezbadáte niekoho podozrivého. Nie, nie je to paranoja, je to podobná situácia, ako keď šoférujete auto a šofér má predvídať aj potenciálnu chybu druhého šoféra. Prosto majte oči na stopkách.

Ak idete plávať, radšej si veci zoberte do plávacej bójky, cennosti nechajte doma. AK sa veci do bójky nezmestia , vložte do nej aspoň kľúče od auta,  to je už veľká pomoc.

Ideálne je, ak vám veci na brehu niekto postráži.

 

Plávanie ďaleko od brehu, aj chýbajúca plávacia bójka

Treba myslieť v prvom rade na svoju bezpečnosť. Kŕč do nohy alebo sťažené dýchanie viete dostať aj v lete, nehovoriac o plávaní v zime. Počul som už neraz, že otužilca jednoducho „vyplo“. Je dôležité mať možnosť oprieť sa o bójku a kŕč predýchať, či počkať na pomoc. Ale kto vás bude ťahať zo stredu jazera? Aj preto plávajte radšej popri brehu.

Nechoďte sami

Vždy choďte s niekým. Podobne ako pri potápaní PADI buddy systém, aj pri otužovaní je odporúčané, aby ste šli otužovať s niekým ďalším (buddym).  Ak idete v zime plávať, platí to dvojnásobne.

Je pravdou, že niektorí dlhoroční otužilci vedia ísť kačičkovať aj sami. Poznajú však svoje telo a jeho reakcie v otužovaní zvyčajne veľmi dobre a pravdepodobnosť, že sa niečo stane je oveľa nižšia.

Napriek tomu stať sa môže hocičo, to všetci vedia.

Platí však, že dlhoroční skúsení otužilci, majú pravidelné spoločné otužovania a plávania.

Prúd vody

Keď idete plávať do rieky, veľmi pozorne si skontrolujte prúd vody, jeho smer, silu, prípadné vodné víry, a miesto kde sa dá z vody vyjsť, ak by predsa len náhodou človek nevedel prísť na miesto odkiaľ vyšiel. Je kľúčové mať backup plán, ktorý má byť len krízový, čiže s ním nikdy nerátajte vopred  dopredu ako s hlavnou alternatívou výstupu z rieky.

Ak má rieka silný tok, aj keď je voda plytká, pri skrehnutých rukách a nohách sa môže veľmi ľahko objaviť problém.

Navyše pri silnom toku nevieš čo so sebou voda nesie, a ani do vody nevidíš.

Neznalosť prostredia

Je potrebné sa oboznámiť s prostredím, pozor na veľké a ostré kamene, svahovitý terén, šmykľavé schody.
V zime, keď ste skrehnutý, viedia byť úraz, pád a buchnutie oveľa nepríjemnejšie. Aj potenciálny príchod záchranárov vie byť komplikovanejší.

Pozor tiež na riziko poranenia a na rybárske háčiky. Pri neznámom teréne je určite vhodné ak si vezmete nejakú obuv do vody.

Orientácia na výkon

Mnohí začínajúci otužilci sa orientujú na výkon a merajú koľko vydržia, prípadne sa prejavuje taká malá súťaživosť.

Keďže niektorí nemajú natrénované ruky či nohy, dajú si preto neoprénové pomôcky, ktoré vedia ich pobyt v ľadovej vode predĺžiť. Zároveň však so sebou nesú riziká precenenia sa. Je potrebné mať túto skutočnosť na pamäti.

Neviem, či sa tomu dá nejako zabrániť, je to prirodzené správanie sa človeka. Je to často súčasť zvedavosti a sebaspoznávania sa.  Prešli si tým mnohí, ak nie každý. Skúsenejší niekoľko sezónni otužilci sa už zvyčajne nepredbiehajú v tom kto vydrží vo vode dlhšie a idú podľa svojho pocitu, aby sa sa nakoniec dobre cítili a mohli z vody bezpečne von. Lepšie kratšie ako dlhšie.

Pamatajte otužovanie nie je súťaž. Je to podporná či doplňujúca aktivita k športu a k lepšiemu životu

Alkohol a otužko po párty

Efekt alkoholu pozná v Čechách a na Slovensku asi každý. Ostražitosť je otupená, vnímavosť znížená, orientácia je zhoršená, tlak zvýšený, zvyšujú sa všetky rizikové faktory. Ani pred ani po otužovaní alkohol nemá miesto.

Dali by ste si po cvičení v posilke pohárik? Ak si ho dáte, efekt vášho cvičenia je zrazený na minimum. a vaša hodinová snaha je mimo. Pri otužovaní to je ohrozujuci faktror.

Chýbajúce preventívne prehliadky.

Mnohí ľudia zdravotné prehliadky podceňujú. Môže sa stať, že sa zmena zdravotného stavu, ktorá by sa mohla podchytiť ešte v začiatkoch sa prehliadne,  a môže tak vzniknúť iné riziko. Prehliadka by mala vyzerať nie tak, že človek príde k lekárovi, a lekár mu povie áno nie. Skôr aktívny rozhovor s lekárom, ako žijem, aké aktivitý robím, prípadne čo jem. Lekár Vás môže lepšie poznať a dať vám svoj pohľad na vec.

 

Želám vám bezpečné otužovanie, plné radosti, bez zlodejov a iných incidentov!

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.
Back to top button