Otužovanie - rady a postupy

Ako si spraviť prierubu, alebo ako si vysekať dieru v ľade

Zima končí, a aj na severe Slovenska príde skôr či neskôr leto, a vodné plochy budú bez ľadu. A hoci je to na prvý pohľad elementárne, boomová otužilecká sezóna 2020/2021 ukázala, že začiatočníci s ľadom  improvizujú, čo nezriedka končí poranením, alebo nie najlepšou prierubou.

Čo je to prieruba?

V skratke, vysekaná diera v ľade, a práve tú potrebujú všetci otužilci, aby sa mohli kúpať aj v zime v zamrznutom jazere.

Exemplárnu a priam priemyselnú ukážku  poradenia si s ľadom  pre veľkú otužileckú akciu (140 osôb) vidno na obrázku z Hrabova 2019: Na hrubom ľade kryhy vytiahol  bagrík a kryhy boli následne boli odtiahnuté terénnym autom. Bol to asi najväčší technický výkon na Slovensku.

Prieruba, Hrabovo 2019, Belanské ľadové medvede

Prieruba, Hrabovo 2019, Belanské ľadové medvede

Poďme však k bežným možnostiam: holé ruky, tentokrát výnimočne s odporúčaním rukavíc 🙂 a sekera či píla. Ak sa dá na ľad stúpiť, tak motorová (eko-)píla spraví zázraky… Ak nie, tak vysúkajte rukávy, píľte alebo lámte ľad ručne z vody a pozor: nevyhadzujte či neodhadzujte ho! Vznikne totiž „bordel“ ako na obrázku B, čo okrem estetiky aj skomplikuje rozširovanie prieruby a/alebo znemožní COVID-ovské rozostupy 2 m 🙂

prieruba-ZP
prieruba-ZP

No a kto sa chce a vie  s hrubým ľadom pohrať, môže vytvoriť aj čosi monumentálnejšie – napríklad pre ženy ako na MDŽ – Senec 2004,  Oulu 2006 🙂

Prieruba, MDŽ - Senec 2004
Prieruba, MDŽ – Senec 2004

Ako na čo najlepšiu prierubu?

Je potrebné spraviť čo najväčšie kryhy, nadvihnúť ich z vody a šup ich pod ľad!  Tak ako je to ako na obr. C.  V ekologicky vyrúbanom bazéne na Draždiaku s dĺžkou 25m – určeného pre preteky,  sa rúbali kryhy o veľkosti aspoň 1 x 1 m.

Hotovo!

Avšak, je potrebné brať do úvahy zákony fyziky „Archimedov zákon“ , nadľahčovanie. Následkom toho sa vysekaný ľad občas zvykne vrátiť naspäť. A veru, nie je to sranda, keď ľadová kryha vyskočila z popod ľadu nazad a udrela človeka v vode. Aj z toho dôvodu je potrebné byť veľmi opatrný.

Pamatajte na označenie diery

Je dobré prierubu v ľade označiť, aby prípadní korčuliari, či ľudia chodiaci po ľade videli dieru už z dialky. Je možné, že diera opať zamrzne, avšak ľad nebude taký hrubý, a človek sa môže prepadnúť. Nešťastie by tak bolo na svete. Preto je potrebné vedieť, že okolo jazier sú rôzne skupiny ľudí, a brať na nich ohľad. Dobrou praxou preto býva hádzať ľad vždy okolo diery na povrch, aby tak vznikla umelá zábrana navôkol. Prípadný korčuliar poprípade chodec hneď zbadal že sa tam niečo robilo s ľadom. Ak prieruba znova zamrzne, nevznikne súvislá vrstva so starým ľadom a neotužilec si dá pozor

Na záver pozor na porezanie sa

Na záver len dodám už často opakovanú vec: „Pozor na ľad!“ Ak s ľadom chcete narábať s holými rukami, človek veľmi ľahko poreže, a keď je zmrznutý porezanie si ani nevšimnete. Najlepšie je preto počas prípravy diery/prieruby dať si napríklad neoprénové rukavice .

Prajeme veľa šťasných otužileckých osviežení.

Za článok a foto materiál ďakujeme Alex Anderovi.

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button