Otužovanie - rady a postupy

Základné typy otužovačov alebo Otužovanie a umenie vydržať

Otužovanie a umenie vydržať

Umenie byť otužilcom

Otužovanie, ako každá športová aktivita vyžaduje aj disciplínu, pravidelnosť a sebazaprenie ísť do vody aj keď sa človeku nechce. A o tom to je, to umenie vydržať, čo je vaša hlavná motivácia, čo vás ženie dopredu a či máte z toho všetkého radosť. Istým spôsobom to je umenie, umenie vydržať, umenie zotrvať. Umenie byť otužilcom.

Zakaždým, keď sa idete otužovať do ľadovej vody, alebo si máte dať doma studenú sprchu 
a nechce sa vám spomeňte si, prečo to robíte?

Otužovanie má veľmi dobré dlhodobé efekty na regeneráciu tela, na vaše zdravie a na psychiku.

Môžete raz vynechať, veď nič sa nestane. Dnes nie, pojdem zajtra. Ale zajtra bude fúkať vietor, alebo bude pršať, či bude škaredé počasie, tiež nejdem. A zrazu sa z pravidelnosti stáva nepravidelnosť. Škoda, tak dobre to vyzeralo. Ale idete odznovu. Tak radšej nevynechať , radšej ísť vždy keď sa dá. Keď je dobré počasie.

S kamarátmi

Skúste sa s kamarátmi navzájom potiahnuť. Pomáha, keď chodíte ako partia a spravíte z otužka aj malú spoločenskú udalosť.

Mne to značne pomohlo, a tým, že sme chodili štyria(Denis, Peťo, Ferko a ja), vždy sa jeden z nás našiel, kto nás potiahol, že „Chalani, neblbnite ideme„. To boli naše obedné prestávky. Po otužku s triačkou šup nazad do práce.

Sám

Ďalší zo zlomových bodov pre mňa bol, keď som šiel do jazera sám, úplne sám. Bolo hnusné počasie a pred vstupom do jazera si vravím, keď nepojdem nik to nebude vedieť 🙂 .  A keď pôjdem, tiež to nik nebude vedieť. Vtedy som naplno objavil svoju vnútornú motiváciu, svoje vnútorné chcenie ísť do vody aj keď sa mi nechce. A ten dobrý pocit naplnenia v meditácii v studenej vode.

A aby to nebol len vážny článok, dovolím si rozdeliť otužilcov do niekoľkých skupín, práve na základe toho, kto má akú momentálnu vnútornú motiváciu 🙂

Kam patríte vy?

Typy otužilcov

Žiaden typ nie je ani lepší ani horší. Ľudia sme rôzni a každý máme inú motiváciu.

Skúšači, takzvaní otužovači testeri

Tak ako s každým športom, niektorí s tým začnú, skúsia raz, dva-krát a zistia že to nie je nič pre nich a skončia.
Alebo to ešte trochu potiahnu, a akonáhle udrie voda pod 8-6 stupnov, skončia „Toto už niéé, toto už nechcem“

Dokazovači

Ďaľšia skupinka, to dá po ľad a skončí. Museli sme to dokázať, dokázali sme to, super, stačilo. Je to pre nich náročné, no prekonajú všetky prekážky až na vrchol a bodka.

Koledníci a Santa Klausi

Pre dalšiu čast sú hlavnou motiváciou vianoce alebo Silvester.
Dať vianoce vo vode. Alebo Silvester  paráda dokázali sme to, a event skončil a otužovaniu je koniec. Možno budúce vianoce, ale to sa ešte uvidí. No nie je nič lepšie ako sa na vianoce slobodne vo santovskej čiapke kúpať vo vode s ľadom navôkol.

Poctivci

A potom tu je skupinka ktorá to dá poctivo až do apríla ďalsieho roka, a majú celú sezónu úspešne za sebou, pretrpia všetky možné neduhy počasia, ale zažijú aj množstvo radosti. Tí ktoré nie len na horu vyjdu, ale sa z nej aj bezpečne vrátia. Vedia že ich cieľ je ďalej ako len raz vyjsť na vrchol. A tak pokračujú pokračujú, až im v apríli začne studená voda chýbať a už v apríli sa tešia na koniec septembra.
Ak ste sa dostali az sem Blahoželám !

Čo ďalej? Budete ľadový medveď?

Sezóna skončila, čo ďalej? Otázka znie, a čo ďalší rok? Budete pokračovat? Pustíte sa do toho znovu?
Nemajte ilúzie, že to bude ľahšie.
Každá sezóna je rovnako ťazká, resp, niektorá je ľahšia niektorá tažšia. Závisí to od vášho nastavenia, psychickej pohody, množstva energie, veku a podobne.
Tak čo, budete ľadový medveď, tuleň, mrož, sibírsky vlk, alebo zimná kačička?
Držím vám palce.
Medzitým v lete otužujte doma sprchou, kryokomorou v studených potokoch alebo akokoľvek sa vám podarí. Tipy nájdete v článku Otužovanie v lete alebo ako vyriešiť otužilecký absťák.

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button