Otužovanie - rady a postupy

Pobyt v ľadovej vode – prečo to tak svinsky bolí?

Lámanie kostí a tepelné pnutie,

Úvaha

Vojdete do ľadovej vody, a zažívate bolesť na rôznych miestach tela. Láme vám kosti. Veľmi zvláštny a nepríjemný pocit. Zažilo to veľa ľudí, tipujem, že skoro každý len v inej variante. Niekto väčšiu bolesť, niekto menšiu bolesť.  Prečo je to tak? Nasledovné je len moja úvaha, ale toto jediné mi zatiaľ dáva zmysel. Ak zistím, že je sú aj iné vplyvy doplním to do článku.

Scenáre

 • Scenár s neoprénmi:
  Dáte si neoprénové topánky, rukavice, vojdete do ľadovej vody a, aaa kua láme to kosti na predlaktiach, alebo cítite lámavú bolesť na nohách pri lýtkach či pri členkoch. (podľa topánok)
 • Scenár s rukami nad hladinou:
  Vojdete do vody nemáte neoprény, ruky držíte nad hladinou, a  aaaau kua strašne to bolí tesne pod rukami na predlaktí.
 • Scenár ochrana hrudníka:
  Vojdete do vody, celý sa ponoríte, ej chladná je voda chladná, priložíte si ruky k telu na hrudník, a chránite sa pred tým chladom ako viete. Jéemine tie lakte a ramená bolia a možno aj ruky, aaaaa kua opať to bolí a veľmi.
 • Scenár celý až po krk:
  Vojdete do vody, nikde žiadne neoprény, ponoríte sa po krk, a aaau kua to opať bolí, tentokrát okolo krku, alebo okolo tej časti tela, kde je hladina.

Stále niečo bolí, je toto normálne?

Prečo to tak je – fyzika?

Všimol som si že stále niečo bolí, ale vždy na miestach, kde je rozhranie teplého a studeného.
Nikdy ma nelámalo kosti ruky, keď som neoprénové rukavice nemal, naopak, keď si neoprénové rukavice dám, práve okolo rozhrania to poriadne bolí. Rovnako je to s topánkami, alebo s ramenami, krkom, ako hlboko sa ponorím

Tepelná rozťažnosť
Vychádza mi z toho, že ide o tepelnú rozťažnosť, a kým časti, ktoré sú chránené, sa nesťahuju, nezmenšujú, šasti, ktoré sú vystavené maximálnemu chladu sa chcú veľmi stiahnuť, a na rozhraní nastáva pnutie, tlaky, a potom to vyúsťuje do takej bolesti, ako by lámalo kosti.

Kosti to naozaj láme

Lebo to kosti naozaj láme. Rovnako, ak by ste jednu časť skla ponorili ho horúcej vody, a druhú časť ochladzovali mrazom, prasklo by. Tepelná rozťažnosť je dôležitá vlastnosť materiálov, s ktorou sa počíta pri stavbe budov, mostov atď.
Takéto vystavenie inej teplote sa tiež nazýva tepelný šok, termálny stres, tepelné pnutie materiálu. Pri stavbách a mostoch, sú kritické miesta.

Nuž a pri otužovaní si myslím, že práve tepelná rozťažnosť kostí spôsobuje danú bolesť.
Keď sa človek celý rovnomerne vychladí, už dané miesta nebolia. Logicky mi vychádza, že podobné môže človek zažívať aj pri ohrievaní. Hoci mne sa to ešte nestalo.

Je to len moja úvaha, a s ohľadom na moje poznatky mi toto vysvetlenie mi dáva zmysel.

Kedy som tú bolesť nikdy necítil?

Viete  kedy som tú bolesť nikdy necítil?

 • Scenár zimný kraul:
  Pri zimnom kraulovaní. Lebo tam som sa ponoril do vody celý, aj hlavu.
  Pri tom vždy len rozdýchavam ten chlad. Tú zimu, ktorí ma obklopuje, ten ľad. to sústredenie, tú meditáciu.
  A keď mám neoprénovú čiapku, tak chvíľu cítim bolesť na krku, na tom mieste, kde mám putko čapice. 😉

Neoprén pomáha, alebo nie?

Moja skúsenosť je, že akýkoľvek neoprén tú lámavú bolesť zväčší. Na druhej strane ochráni pred tým nepríjemným skrehnutím rúk, či nôh. Má však svoju daň, vo forme, že prinesie, či znásobí bolesť na rozhraní časti tela chladu vystavenej a pred chladom chánenej.

 

 

bolesť, bolesť členkov, bolesť kostí, bolesť pri otužovaní, bolesť rúk, ľad, ľadová voda, lámanie kostí, otužovanie, tepelný stres, termálny stres, tepelný šok, termálny šok

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button