Otužovanie - rady a postupyOtužovanie a zdravie

Otužovanie a tehotenstvo

Som tehotná, možem sa ísť otužovať? 

Intro:

Môžem sa otužovať keď som tehotná?
Otázka za milión!
Nenašli sme žiadnu ucelenú či relevantnú štúdiu na túto tému, ak niečo nájdete napíšte mi, preštudujem, doplním.
Diskutoval som však túto tému s viacerými otužilcami či lekármi. Výsledkom sú nasledovné riadky a teda článok, ktorý verím, že môže byť pre Vás malý sprievodca v tomto smere.
Tehotná žena
Tehotná žena
Poďme na to: Asi nie je jednoznačná odpoveď, či v tehotenstve otužovať alebo nie. Musíme mať na zreteli, že cieľom otužovania je zdravie a psychická pohoda. Ak teda s otužovaním len začínate, radšej otužovanie v studených či ľadových jazerách počas tehotenstva nechajte na neskôr.
Otužovanie vo vode pod 10°C je už športové otužovanie a tak k tomu treba aj pristupovať.

Extrémy

Ako som spomenul vyššie pri športovom otužovaní človek vchádza do vody s teplotou pod 10 °C,  a kúpanie sa v takej vode je už extrém.
Myslím, že počas tehotenstva je potrebné dať takýmto ale aj iným extrémom pauzu.
Môžeme tiež vidieť, že si športovkyne počas tehotenstva dajú pauzu od vrcholového športu. Telo na to jednoducho nie je stavané, a má iný cieľ ako podávať športové výkony. Má cieľ priniesť na svet krásne zdravé bábätko, a žena by sa mala zamerať práve na to.
Vyberám niektoré z odpovedí skúsených otužilcov a ľadových medveďov:
„Nemám s tým skúsenosti, ale učím sa ayurvédu. Pri tehotenstve sa spotrebuje veľa energie z obličiek ženy a preto by som sa počas tehotenstva nevystavovala takému druhu chladu (môže dôjsť k spontánnemu potratu). Skôr naopak, odporúčam obaľovať bruško, resp. zahrievať obličky. Po pôrode sa tiež robia rôzne zábaly, alebo moxovanie, aby sa navrátila energia späť do obličiek. Ale možno sú tu väčší odborníci 🙂
„Nie sú žiadne relevantné štúdie – ale samotná ľadová voda je šokom pre organizmus – vyplavenie nadmerného množstva adrenalínu môže byť spúšťacím momentom pre spontánny potrat alebo problémy s udržaním plodu v maternici.“

Hygiena: Prírodné vody a čistota jazier

Nemenej dôležitým faktorom je hygiena. Väčšinou sa otužuje v prírodných vodách – tým pádom hrozí pre tehotné ženy infekcia tam dole, čo je ďalší dôvod prečo dať otužovaniu počas tehotenstva pauzu.

Hypotéza: Stres, pôrod

 

Stres
Stres
Ľudia, ktorí otužujú alebo praktizujú zimné plávanie hovoria, že v každodennom živote pociťujú menší stres, a to môže mať rôznorodý efekt.
Pravidelné zimné plávanie, ako fyziologický stresový faktor, má dlhodobý vplyv na  stresovú odpoveď tela po stránke fyziologickej aj emočnej. Je to výsledok oslabenia uvoľňovania stresového hormónu kortizolu.
V hre je tiež debata o tom, či a ako môže mať stres matky počas tehotenstva negatívny vplyv na pôrod.
Existuje tak hypotéza, že ženy, ktoré pravidelne plávajú na studenej vode, môžu očakávať zlepšenie pôrodníckych výsledkov v porovnaní so ženami, ktoré tak nerobia. (predpokladám však, že celá táto hypotéza je hypotéza o plávaní v sstudených vodách pred tehotenstvom, nie počas neho)
Otužovanie ponúka aj ďalšie výhody vrátane zlepšenia nálady, energie a či zotavenia sa z pohybu. Tiež pôsobí ako antidepresívum.
→ Na zmiernenie stresovej reakcie sa može žena pripravovať už pred tehotenstvom. 

Záver

Zo spomenutýchch informácií mi vychádza, že s ľadovým otužovaním počas tehotenstva radšej pauzu. (chlad, šok,  stres, adrenalín, a hygiena a mnohé ďalšie rizikové faktory)
Naopak osviežujúca sprcha je vítaná, avšak aj 12 stupňová sprcha pre ženu, ktorá predtým vôbec neotužovala, môže byť šokujúca. A aj v tomto prípade striedmo a pre neotužilkyne,  jemne si otužiť ruky, či nohy je v poriadku, a pomôže prekrviť pokožku a telo , ale ľadové bazény, či jazerá asi vynechať.
Rovnako je to so športom, šport a cvičenie sú aj počas tehotenstva prospešné, avšak ich intenzita a námaha by mali byť menšie ako pred tehotenstvom.  Ku športu sa v tejto fáze života pristupuje inak.
Čiže kým intenzívnejší šport aj intenzívnejšie otužovanie blahodárne vplýva PRED tehotenstvom, nie však počas tehotenstva. Tam už prináša so sebou množstvo rizík.
Čo všetko sa ženám počas tehotenstva odporúča, už uvádzajú iné články, ja som sa len dotkol témy otužovania.

A čarovná formulka na záver:

Všeobecne platí, že ak ste tehotná, pred zimným plávaním sa poraďte s lekárom.
pôrodníctvo, pôrod, Som tehotná, možem sa ísť otužovať?  Môžem sa otužovať keď som tehotná?, otužovanie v tehotenstve, otužovanie počas tehotenstva

 

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button