AkcieOtužovanie - rady a postupy

Dunaj nie je sranda, kričalo sa aj pomóóc.

❗️ Dunaj nie je sranda, kričalo sa aj „Pomóóóc“ ❗️

Transdanube – Dnešný Dunaj bol super

✅ Dnešný Dunaj bol super 🏊‍♀️. Díky Bubo za túto skvelú akciu. Transdanube swim.
Podľa mojich Garminov mala voda mala 17°C ** a napodiv som aj vychladol.
** celkom dobre merajú tú teplotu

Silný Prúd

Prúd Dunaja bol skutočne silný. Silnejší ako minulé ročníky. Bol to ozaj tobogán – Dunajský tobogán a fičalo sa o 106.
V našej várke som videl niekoľko účastníkov, ktorí volali o pomoc. Práve tí ľudia nemali bójky. Nemyslím to ako prostorekú kritiku, skôr otázka, Prečo? Sám som bol súťažný plavec🏊‍♀️, a mám pred živlami rešpekt. Viem, aká mocná je voda.

Bójky

30-40 rokov dozadu sa na jazerá a rieky nenosili na plávanie bójky. Lenže kedysi bójky neboli. A dnes už bójky sú v každom plaveckom obchode. V tom je ten rozdiel.
Keď človek ide plávať Dunaj, akokoľvek dobrý plavec je, majte vždy trošku pokory, zároveň aj trošku plánovania. Pokora pred vodou, a plánovanie, že si tú bójku zadovážite.
Bójka proste musí byť. Človek môže dostať príhodu, kŕč, prísť mu nevoľno, chytí ho vír, panika, únava. Človek nemôže počítať, že keby niečo záchranár ma zachráni. Musí ísť vždy tak, že to dá sám. Záchranár je tam na nepredvídateľnú situáciu. Nie ako súčasť plánu.
Vo vode to je iné ako na súši. Na súši odpadneš, padneš na zem, si na zemi, a príde niekto po teba. Vo vode nemáš ten komfort vzduchu, a nik len tak nepríde. Vo vode sa hneď utopíš. pRE Pre Dunaj to platí 10-násobne. Dunaji, ktorý jak je silný, a jeho voda je taká je kalná, že viditeľnosť vo vode je cca 30 cm. Kde vás tam nájde potápač? V Gabčíkove?

Pomóóóc?

Ľudia, tí, ktorí dnes volali o pomoc 🏴‍☠️, nemali bójku. Zbytočne zamestánavali záchranárov, ktorí mohli upriamiť svoju pozornosť na kritickejšie miesta.
Jedna pani, ktorá volala o pomoc, chytila paniku. Začala rýchlo dýchať, lapala po vzduchu, podľa mňa sa už topila, bála sa že nestíhne vyjsť. Bol som ďalej ale nikoho som bližšie nevidel. Zmenil som smer, šiel som jej pomôcť, tiež mi to nebolo jedno , mám misnúť moj východ z vody, alebo ho stihnem len tak tak. Kým som k nej stihol doplávať, duchaplne bol pri nej záchranárorganizátor. A tak som sa vrátil k mojej trajektórii a mohol som pokračovať k brehu. Ponáhľal som sa. voda bola silná.

Bubo to spravil skvele.

✅ Bubo to dobre zorganizoval, ako aj po minulé roky.
Ľudia, pripravte sa na takéto akcie zodpovedne. Noste bójky, aj keď sa cítite akokoľvek zdatný plavec. Nie je to hanba, je to znak zdravého rozumu.
Rovnako zodpovedne pristupujte k otužovaniu
Otužovaniu a plávaniu zdar
Vlado

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button