O otužileckých miestach a kluboch

Kde sa otužiť na Orave?

Otužilecká skupina Moderné otužovanie

Orava poskytuje na otužovanie výborné príležitosti,. Pomáha tomu výborná klíma, tuhá zima, a dobré vodné plochy.

Kde sa na Orave dobre otužíte?

Na Orave otužuje veľa skupín na rôznych miestach. Skupina otužilcov Moderné Otužovanie nám pripravili informačný vstup nasledovného znenia:
Zo skupín, ktoré poznáme a dali nám povolenie na poukázanie na miestá ich otužovania sú na Orave najkrajšie tieto otužilecké centrá:

   

Otužilecké centrum nad obcou Vavrečka

 

Prekrásne miesto v prírode a s celoročne studenou vodou. Prístup je od konca asfaltovej cesty cca 5min pešo po chodníku, ktorý vedie popri potoku.

Otuzilecké miesto Vavrečka
Otuzilecké miesto Vavrečka

„Miestami si môžete pripadať, ako by ste išli cez Jánošíkove Diery.“

 

Toto porovnanie každého napadne pri pohľade na drevené lavičky ponad potok. Príjemnou prechádzkou sa zahrejete a budete pripravený na príjemné otužovanie. Pri vstupe do areálu Vám utkvie v pamäti pohľad na kamenný bazén plný priezračnej vody, vyvierajúcej z prameňa kúsok od bazéna.

Vo Vavrečke spájajú otužilecké centrum hlavne s prácou s deťmi. Okrem otužovania budujú pre deti aj detskú Sparťan dráhu. Pripravujú aj pre deti malý sad a zvieratá v prírode. Najkrajšie na tomto centre je z pohľadu otužovania veľmi čistá voda vyvierajúca z prameňa zo studenou vodou počas celého roka. Studená voda počas celého roka je balzamom na dušu každého otužilca. Otužilci z Vavrečky nám ukázali, že kde je vôľa, tam je aj cesta.

Google Maps link

 

Otužilecké centrum v obci Oravská Polhora

Otužilecké miesto Oravská Polhora
Otužilecké miesto Oravská Polhora

V Oravskej Polhore sa vybudovalo otužilecké centrum v najsevernejšom možnom bode Slovenska. Centrum má tiež veľmi čistú vodu a hlavne studenú vodu počas celého roka z prameňa vyvierajúceho spod Babej hory.

Otužilecké miesto Oravská Polhora
Otužilecké miesto Oravská Polhora

Je posadené do Malebnej Oravskej prírody. Zaujímavosťou sú neďaleké  stále zachovalé bunkre z druhej svetovej vojny. Otužilecké centrum túto sezónu veľmi poškodili vandali.

 

V priebehu jedného dňa sa však otužilci z Oravskej Polhory zomkli a opravili zničené centrum. Majú od nás všetkých otužilcov veľký obdiv.

Google Maps link

Otužovanie v Oravskej Priehrade

Najväčšie množstvo otužilcov a plavcov pravidelne otužuje v rôznych zákutiach Oravskej priehrady a vyrovnávacej nádrže v Tvrdošíne. Sme veľmi radi, že hlavne veľmi veľa mladých ľudí našlo cestu k otužovaniu a vytvárajú si svoje malé komunity otužilcov. Je radosť sledovať, ako dokážu zvládať otužovanie lepšie, ako keď sme my začínali a robia omnoho menej chýb pri otužovaní.

Otužilecké miesto Oravská Priehrada
Otužilecké miesto Oravská Priehrada

Otužilecké miesto Oravská Priehrada

Otužilecké miesto Oravská Priehrada

Námestovo, Centrum vodných športov a otužovanie

Otužilci, jachtári v spolupráci s ostatnými športmi pod záštitou TJ Oravan Námestovo a mestom Námestovo vypracovalo projekt na Centrum vodných športov na Oravskej priehrade.

Mesto Námestovo schválilo do rozpočtu 40 000 Eur, Pavol Laššák spozoruje 5 000 Eur ako hlavný sponzor, COOP Jednota schválila 5 000 Eur ako hlavný sponzor, Propagujeme.sk sa stalo hlavným mediálnym sponzorom. Zároveň ďakujeme veľkému počtu ďalších sponzorov za prísľub sponzorského daru.

A tak sa miestni otužilci tešia sa na skoré vybudovanie Centra vodných športov, ktoré bude slúžiť širokej verejnosti, deťom a mládeži a veria, že privedie veľké množstvo obyvateľov Oravy k vodným športom.

otužilecké miesto, Centrum vodných športov, Námestovo
otužilecké miesto, Centrum vodných športov, Námestovo
otužilecké miesto, Centrum vodných športov, Námestovo
otužilecké miesto, Centrum vodných športov, Námestovo

Kiežby sa takto ku športom a otužovaniu postavili aj iné mestá či obce.

Otužilecká skupina: Moderné otužovanie 

Čo o sebe hovorí skupina Moderné otužovanie?

„Voláme sa  Moderné otužovanie. Začali sme pred 5 rokmi v Námestove, naším hlavným cieľom je budovanie imunity, ktoré sa však stalo doslova závislosťou a zábavou v rámci nášho voľného času.

V našej skupine máme viac ako 100 členov, ktorí individuálne otužujú, vymieňame si spolu zážitky, skúsenosti a budujeme spoločnú osvetu ako správne otužovať. Za vzor si berieme severské štýly, teda časté a krátke otužovanie v kombinácii so športom, turistikou, saunami, termálnymi prameňmi, potokmi, nádržami, priehradami a hlavne zábavou.

Na čo sme prišli z odstupom času = EGO do vody nepatrí

Naším základným mottom je, že EGO do vody nepatrí. Myslíme, že otužovanie má mnoho podôb a neexistuje jediná správna cesta. Podľa nás otužuje aj človek, ktorý sa len menej oblieka. A otužuje aj človek, ktorý potrebuje byť v ľadovej vode 20 minút. Preto v našej komunite neakceptujeme poučovanie a predbiehanie sa, kto dá viac. Teda neakceptujeme EGO vo vode.

Bezpečnosť nadovšetko

Druhým mottom je BEZPEČNOSŤ. Považujeme za absolútne dôležitú ochranu zdravia a života otužilcov. Pri otužovaní používame ochranné pomôcky (neoprénová obuv, neoprénové rukavice atď.) a pri plávaní plaváky.

Pri otužovaní sa vyvarujeme prejavom ega, teda skákaniu do vody, ponáraniu sa pod ľad, plávaniu bez plaváku mimo dosahu brehu a samozrejme aj „techno efektu“ ( YouTube link ), teda nekontrolovanej triaške. Učíme sa počúvať vlastné telo, a nielen preto, aby sme posúvali svoje limity, ale aj preto, aby sme namiesto stresovej situácie, ktorá vyvoláva bonusy v otužovaní, sme sa vyhli extrémnej situácii pre telo, kde sa telo už bráni nekontrolovane, aby si ochránilo životne dôležité orgány.

Osveta

Tretím mottom je OSVETA k otužovaniu. Máme zato, že otužovanie zvládne každý, kto nemá vážne zdravotné dôvody. Propagujeme otužovanie zábavnou formou videami a fotkami. Momentálne pracujeme na náučnom videu, kde sa vtipnou formou dozvieme o tom, ako a prečo otužovať viac. Tešíme sa na spoluprácu vo videu nielen s otužilcami, ale aj s lekármi. Veríme vo vtipný a pútavý výsledok videa. “

 

Orava, Oravská priehrada, Oravská polhora, otužovanie na Orave, Moderné otužovanie, otužilci na orave, Námestovo, Centrum vodných športov, Zopár tipov kam sa ísť otužiť na Orave.

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.
Back to top button