Iné

Vietor vie byť náročný: Ako mení vietor pocitové teploty

Rozhodli ste sa otužovať? Láka vás ísť do jazera, keď vonku krásne svieti slniečko? Slnečnú idylku má každý rád. Kačičkovanie môže byť hotová spoločenská udalosť, dať si kávičku, čajík, koláče na brehu s priateľmi je jedna báseň. Zimní plavci majú tiež radosť, nabití pozitívnou energiou slnka, brázdia vodné plochy ako ľadoborce budúcnosti nabíjané solárnou energiou.

Idylka

Každý má rád krásne počasie počas otužovania. Suchý mráz, bezvetrie a slniečko k tomu. Je to takzvané ukážkové počasie. Viete, vyjdete z tej ľadovej vody, a slniečko na vás praží, a vy zachytávate každý lúč slnka, povzbudení endorfínmi, v eufórii ako dobre ste to dali, ako je vonku krásne, a aký je život krásny. Prosto idylka.

Nie každý deň je však ukážkový, a viacero faktorov môže ideálny zážitok z otužovania zmeniť: počasie pod mrakom, sychravo, dážď, sneženie. Najnepríjemnejší je však vietor. V závislosti od jeho sily sa vie z neho stať taký malý alebo veľký nepriateľ.

Poďme na to postupne.

Čo je na otužovaní najťažšie?

Niekto by si povedal, „Vojsť do tej ľadovej vody, musí byť strašné“.

Ten, čo už otužuje, vám však povie, že opak je pravdou.  Najťažšie na celom otužovaní je podľa mňa obliecť sa. So skrehnutými nohami vyjsť z vody, docupitať na svoju podložku, alebo v mínusových teplotách ešte vnímať nohami ľadovú zem ako pekne dodatočne domŕza chodidlá a palce, a následne, v triaške so skrehnutými rukami sa obliekať, natiahnuť ponožky, obuť si topánky. Nedajbože ich aj zašnurovať, hoci zašnurovanie topánok je takmer nemožné. Niekedy aj zapnúť gombíky na nohaviciach sa zdá byť mission impossible.

Ak sa do toho celého prikmotrí vietor, ktorý navyše bude sem tam nárazový, hromženie je na svete.

Najťažšie otužko pre mňa bolo, keď som sa vo vetre nevedel obliecť, lebo mi stále odfukovalo veci. A celý zmrznutý som v duchu spomínal všetkých pekelníkov.

Čo s tým?

Odvtedy si radšej beriem kroksy, pončo a tepláky.  A po dobrom otužku a plávaní, keď si dám do tela, vsuniem nohy do kroksov, a odkráčam či už do chatky Delfínov, alebo do Wakelake reštiky, a pomaly tam rozmrznem. Ak nič z toho nie je po ruke, tak z vody vyleziem trošku skôr tak, aby som sa vedel obliecť a bezpečne dôjsť domov alebo do práce.

Keď je veterné počasie, vo vode sa pred vetrom skryjete :-). Nepríjemnejšie sú vlny, ktoré v prípade kačičkovania ošpliechajú a osviežia každému otužilcovi tvár. V prípade plávania je zasa problém sa nadychovať, a sem tam si človek pri tom logne tej fajne studenej vody z rieky či jazera.

Po vyjdení z vody, je na vzduchu, okrem „veterných nepríjemností“ s oblečením, človeku pocitovo chladnejšie. Voda na tele z vás rýchlejšie saje teplo, prípadne ak vám na rukách primrzne, veru nie je to med lízať. Skrehnuté ruky, a ešte začnú primŕzať.

Výhody veterného počasia

Otužujem nie len za krásneho slnečného počasia, keď sú jazerá často plné otužilcov, skoro ako v lete plážovníkov. Otužujem aj keď je veterno. Za veľké plus veterného počasia považujem, že vtedy v prírode málokedy niekoho stretnem, lebo veď je „škaredé“ počasie. A celú krásu studených jazier si môžem vychutnať sám, prípadne keď sme skupinka, prírodu máme len pre seba.  Veterné počasie nie je škaredé, je pekné, len iným spôsobom.

Poznámka: samozrejme som nehovoril o obrovskom vetrisku, kedy je nebezpečné chodiť čo i len von, nie to ešte do jazera.

Vplyv vetra na pocitovú teplotu

A aký je vplyv vetra na pocitovú teplotu? Vietor vie značne znížiť pocitovú teplotu a vytvoriť tým väčší diskomfort pre človeka.

Pre predstavu pripájam tabuľku, ako sa pri vetre mení pocitová teplota.

Teplota vzduchu °CRýchlosť vetra [m/s]Pocitová teplota °C
10 °C57,6 °C
10 °C106,2 °C
10 °C155,3 °C
5 °C51,3 °C
5 °C10-0,4 °C
5 °C15-1,5 °C
0 °C5-4,9 °C
0 °C10-7 °C
0 °C15-8,4 °C
-5 °C5-11,2 °C
-5 °C10-13,7 °C
-5 °C15-15,2 °C
-10 °C5-17,4 °C
-10 °C10-20,3 °C
-10 °C15 -22,1 °C
Ak sa rozhodnete ísť do vody za vetra, držím vám palce. Otužovaniu zdar.

 

Zdroj:

https://www.weather.gov/epz/wxcalc_windchill

vietor, pončo, otužovanie, veterno, počasie, pod mrakom, sychravo, dážď, sneženie

Vladimir Pauco

Pracujem s IT, robím fotografiu, dokumentaristiku a šport. Otužovanie je jedna z mojich vášni.

Súvisiace články

Back to top button